názvy rastlín

Morfológia listov, podzemkov a ovocia Canna

Canna sú bylinné trvalky tropického pôvodu. Majú rizomatózny podzemok a pomaly sa šíria von z miesta, kde sú vysadené. Každá jednotlivá stonka pozostáva z centrálnej bylinnej stonky s 10 až 12 listami usporiadanými striedavo alebo špirálovito. Každá rastlina môže byť široká 2′ až 3′. V prírode majú rastliny tendenciu byť pomerne vysoké (7′ až 16′), ale pre záhrady sa urobilo veľa kratších výberov. Akonáhle má rastlina 6 až 9 listov, vytvorí na špičke súkvetie.

Canna Rhizome

Podzemok je zahustená podzemná horizontálna stonka, ktorá sedí tesne pod povrchom pôdy. Ako sa predlžuje, vytvára výhonky, ktoré rastú nahor a vytvárajú listy a kvety a vláknité korene v každom uzle. Hrúbka Canna podzemok sa líši podľa druhu. Kultivary pestované na potravu majú veľmi hrubé podzemky, ale niektoré druhy (najmä vodomilné druhy) majú podzemky tenké alebo drôtovité. Keď si človek kúpi holý koreň Canna podzemku, mali by očakávať, že dostanú časť, ktorá má na sebe aspoň 3 výrazné stonkové púčiky (oči). Pri niektorých druhoch podzemok dorastá do dĺžky 24″ (60 cm) a má veľa vetiev. Staršie časti podzemku nakoniec prirodzene odumierajú.

Listy Canna

Canna listy sú veľké, banánovité, tropického vzhľadu a výrazné. Väčšina kultivarov má bohaté smaragdovo zelené listy. Existujú však aj fialové/červené listy a panašované listy. Fialová alebo červená farba listov je zvyčajne dosť tmavá a môže pokrývať celý list, iba vonkajší okraj alebo občas len strednú časť listu. Pestrosť v Cannas má dve podoby. Môže pozostávať z bielych alebo červených škvŕn/sektorov na zelených listoch (napr. Canna „Stuttgart“). Alebo môže pozostávať z úzkych farebných pruhov medzi malými žilami (napr. Canna ‘Fasion’ alebo Canna „Bengálsky tiger“).

Listy vznikajú striedavo (1/2 fylotaxie) alebo špirálovito (1/3 fylotaxie) zo stonky. Keď sa prvýkrát objavia, sú zrolované a rozvinú sa v priebehu dňa alebo dvoch (rozvinutie sa vyskytuje iba v noci). Listy sú široké a ploché…približne 6″ široké a 1,5′ až 2′ dlhé. Niekedy môže byť okraj listu (okraj) zvlnený. Listy sú vo všeobecnosti voskové (šedivé) a môžu mať matný alebo lesklý povrch v závislosti od druh vosku. Cannas sú jednoklíčnolistové, takže listy majú výrazné stredné rebro, ktoré je perovito žilkované s mnohými strednými alebo jemnými bočnými žilkami. Voda Canna skupina kultivarov má vo všeobecnosti veľmi úzke listy v porovnaní s väčšinou ostatných. Listy majú zaoblené strany, ktoré sa na špičke zužujú do špičky (akútne alebo krátko zahrotené). Listová čepeľ sa postupne zužuje do pošvy, ktorá splýva so stonkou, a teda bez stopky.

Canna ovocie a semená

The Canna ovocie sa tvorí z bradavičnatého vaječníka, ktorý prekrýva kvetinové časti. Ovocie po oplodnení napučiava a vyzerá trochu ako malý pagaštan. Keď dozreje, zhnedne a rozdelí sa (dehisces) pozdĺž 3 švíkov, čím sa odhalia hnedé alebo čierne semená veľkosti hrášku, ktoré sú mimoriadne tvrdé. Embryá sú zrelé pri dehiscencii, ale semeno nevyklíči, pretože obal semena je extrémne hrubý (bráni nasávaniu) a obsahuje chemikálie inhibujúce klíčenie. Tento hustý obal semien umožňuje Canna semeno, aby prežilo veľmi dlho. V roku 1969 Canna indica semeno bolo nájdené v 550 rokov starom archeologickom vykopávke v Argentíne a úspešne vyklíčilo. Dôvod, prečo môže byť obal semena taký hrubý, je ten, že v ňom hrá úlohu oheň Canna klíčenie semien vo svojom pôvodnom prostredí. V divočine, Canna semená najlepšie klíčia na miestach spálených ohňom. Oheň nielenže oslabuje obal semena, ale ničí akúkoľvek konkurenciu pre vznikajúce Canna sadenice.

Leave a Comment