názvy rastlín

Rastliny dažďového pralesa – Guava

rodina: Myrtaceae

Rod: Psidium

Druhy: guajava

Spoločný názov: guava, goiaba, guayaba, djamboe, djambu, goavier, gouyave, goyave

Všeobecný popis: Strom guava je ľahko identifikovateľný podľa jeho charakteristickej tenkej, hladkej kôry medenej farby, ktorá sa odlupuje a pod sebou ukazuje zelenkastú vrstvu. Guava stromy môžu dosiahnuť výšku 20 metrov s plodmi veľkosti tenisovej loptičky, ktoré majú žltú až zelenú šupku s jasne ružovým mäsitým mäsom vo vnútri.

Guava je bohatá na triesloviny, fenoly, triterpény, flavonoidy, silice, saponíny, karotenoidy, lektíny, vitamíny, vlákninu a mastné kyseliny. Ovocie guava má vyšší obsah vitamínu C ako citrusy (80 mg vitamínu C v 100 g ovocia) a obsahuje aj značné množstvo vitamínu A. Plody guavy sú tiež dobrým zdrojom pektínu – vlákniny. Listy guavy sú bohaté na flavonoidy, najmä kvercetín. Flavonoidy ako skupina preukázali antibakteriálnu aktivitu. Predpokladá sa, že kvercetín, okrem svojich antibakteriálnych vlastností, prispieva aj k protihnačkovému účinku guavy tým, že uvoľňuje hladké svalstvo čriev a inhibuje kontrakcie čriev.

miesto: Pred stáročiami európski dobrodruhovia, obchodníci a misionári z povodia Amazonky priviezli veľmi obľúbené a chutné ovocie do Afriky, Ázie, Indie a tichomorských tropických oblastí, takže sa teraz pestuje v tropických oblastiach sveta.

Používa: Komerčne sa ovocie konzumuje čerstvé alebo sa používa na výrobu džemov, želé, pást a džúsov. Ovocie guavy sa dnes považuje za menej významné z hľadiska komerčného svetového obchodu, ale vo veľkej miere sa pestuje v trópoch, čím obohacuje stravu stoviek miliónov ľudí v trópoch sveta. Guava sa rozšírila po trópoch, pretože sa jej darí na rôznych pôdach, ľahko sa rozmnožuje a pomerne rýchlo prináša ovocie. Plody obsahujú početné semená, ktoré do štyroch rokov dokážu vyprodukovať zrelú plodonosnú rastlinu. V amazonskom dažďovom pralese sa plody guavy veľmi tešia vtákom a opiciam, ktoré rozptyľujú semená guavy vo svojich výkaloch a spôsobujú, že v dažďovom pralese spontánne klíčia zhluky stromov guava.

Zrieknutie sa zodpovednosti: Vyhlásenia obsiahnuté v tomto dokumente neboli posúdené Úradom pre potraviny a liečivá.

Žiadna zmienka o medicínskom použití nie je určená na liečbu, vyliečenie, zmiernenie alebo prevenciu akejkoľvek choroby.

Leave a Comment