aromatické rastliny

Kávové zrná a problémy s kávou – poučenie pre všetkých milovníkov kávy

Semená produkované kávovníkom sú kávové zrná. Hoci sa o nich hovorí ako o fazuli, v skutočnosti to nie sú fazule v pravom botanickom zmysle slova. Kávovník rodí červené alebo fialové plody, ktoré sa tiež nazývajú čerešne alebo bobule kávy a kôstka, ktorá sa nachádza vo vnútri, je „zrno“, ktoré je zdrojom kávy. Kávové zrno zvyčajne tvoria dva kamene ležiace plochými stranami k sebe. Práve z tohto zrna sa vyrába káva, ktorú možno použiť na výrobu rôznych kávových nápojov, ako je espresso, latte a cappuccino pomocou správnych kávovarov – espresso strojov atď. obsahujú jedinú fazuľu v čerešniach namiesto zvyčajných dvoch. Takéto bobule sa nazývajú hrachové bobule.

Fakty o kávových zrnách Približne 0,8 % až 2,5 % kofeínu je obsiahnutých v endosperme kávových semien alebo zŕn. Tento obsah kofeínu im dáva charakteristickú chuť, pre ktorú sa rastlina pestuje. Existuje niekoľko druhov kávovníka a semená každého druhu produkujú kávu s mierne odlišnou chuťou. Variácie možno pozorovať aj v chuti rôznych genetických poddruhov a kávových odrodách, kde sa kávovníky pestujú.

Kávové zrná sú hlavným exportným artiklom mnohých krajín. Káva Arabica je druh, ktorý tvorí hlavnú časť (70 – 75 %) svetového obchodu. Ďalším dôležitým kávovým druhom pestovanej kávy je Kávová canephora. Toto sa pestuje tam, kde Káva Arabica neprospieva.

Spracovanie kávových zŕn Kávové zrná sa spracujú pred tým, ako sa pripravia na použitie pri príprave espressa, latte, cappuccina a iných špeciálnych kávových nápojov pomocou kávovarov – strojov na espresso a podobne. Spracovanie začína odstránením zŕn z kávových čerešní. Plody sa potom vyhodia alebo sa použijú ako hnojivo. Kávové zrno alebo semienko sa potom melie a používa sa pri príprave nápojov rôznych druhov pomocou kávovaru alebo espresso stroja.

Kávové zrná a espresso Rozdiel medzi bežnou kávou a zrnkami espressa je tam. Espresso fazuľa má tendenciu byť zmesou fazule. Takmer vždy ide o pomerne tmavú pečienku ako viedenská alebo svetlá francúzska. Toto je zdanlivo obchodné tajomstvo. Takže aj keď je možné zistiť vzorec zmesi, presné množstvá alebo pomery, v ktorých sa zložky majú miešať, nie je možné ľahko zistiť.

Ochutenie kávových zŕn Existuje tiež proces ochutenia kávových zŕn v snahe pracovať na ich prirodzenej chuti, aby splnili nejaký účel. Na dosiahnutie tohto cieľa sa zvyčajne používajú prírodné oleje. Pol unca oleja sa zvyčajne pridá k libru fazule, aby sa urobila aróma.

Prvoradým záujmom všetkých milovníkov kávy je chuť nápojov, preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť tomu, aby sa z kávových zŕn získala najlepšia chuť. Toto má zásadný význam pri príprave espressa, cappuccina, latte a všetkých ostatných špeciálnych kávových nápojov. Špičkové kávovary a prístroje na espresso môžu tiež poskytnúť tie najlepšie výsledky, tj pripraviť dokonalé nápoje iba vtedy, ak sa použijú najlepšie ochutené mleté ​​kávové zrná. Mnoho kávovarov svetovej triedy [http://www.finest-coffee-makers.com/index.html] a espresso stroje tej doby bolo hlásené, že nedokázali dodávať požadované varenia kvôli použitiu kávových zŕn, ktoré nedosahovali úroveň.

Skutočná chuť kávových zŕn sa začína rozvíjať s rastom rastliny a je ovplyvnená klímou miesta, kde sa pestuje. Pri vývoji chuti samozrejme záleží aj na konkrétnom druhu kávovníka. Spracovanie zŕn, tj procesy, ktorými sa kávové zrná podrobia po extrakcii z kávových plodov, tiež ovplyvňujú ich chuť a chuť.

Praženie pomáha získať najlepšie chute Praženie fazule je dôležitý proces, ktorý pomáha získať skutočnú živú chuť fazule. Obsah uhľohydrátov a tukov v kávových zrnách sa teplom procesu premení na aromatické oleje. Vzniká tak skvelá chuť kávy, ktorú si vážia ľudia zo všetkých kútov sveta.

Rôzne typy praženia kávových zŕn majú tiež rôzne účinky na vyrobenú kávu, tj meniace sa zloženie. Takže zatiaľ čo svetlo praženie produkuje kávu svetlej chuti, stredné praženie vedie k príprave sladšej kávy s plnším telom. Opäť platí, že tmavé praženie, ktoré si vyžaduje dlhý čas praženia, vytvára pikantnú a sladkú kávu s hlbokou chuťou. Charakteristické chute kávy, ktoré sú výsledkom špeciálneho praženia, sa vyrábajú v záparoch pripravených kávovarmi [http://www.finest-coffee-makers.com/index.html] a espresso stroje dňa tiež.

Výber najlepších kávových zŕn a zabezpečenie ich čerstvosti Sú to tie najlepšie kávové zrná, ktoré sa majú vyberať. Tá sa určuje podľa regiónu, z ktorého sa obstarávajú. Káva vysadená v určitom regióne a ovplyvnená podnebím vytvára v čerešniach a zrnách (semenách) výraznú chuť. The Arabica káva je považovaná za najlepšiu. Z tejto kávy sa vyrábajú gurmánske kávové nápoje. Iné odrody ako napr Robusta je známe, že fazuľa má vyšší obsah kofeínu a menšiu chuť. Tie sa pripravujú aj lacnejšie.

Udržiavanie čerstvých kávových zŕn je tiež veľmi dôležité. Tieto sa musia uchovávať uzavreté vo vzduchotesnej nádobe. Aby ste sa postarali o čerstvosť kávových nápojov, ktoré si pripravíte pomocou svojho kávovaru alebo espresso kávovaru, musíte si kúpiť celé kávové zrná v špecializovaných predajniach. Tieto fazule sa majú spotrebovať do týždňa od zakúpenia. Len tak si môžete vychutnať perfektne ochutený kávový nápoj. Vždy je lepšie dať si doma dobrý mlynček na kávu a pripraviť si čerstvo namletú kávu na účely varenia. Predmletá káva často postráda veľa chuti a vône, ktoré sú charakteristickým znakom prémiovej kávy. Na druhej strane čerstvo mletá káva poskytuje viac nutričných výhod a zaisťuje najlepšiu chuť.

Leave a Comment