názvy rastlín

Ženšen: Spoločník liečiteľov

Ženšen tiež známy ako Panax Ginseng je mäsitý koreň, ktorý sa zvyčajne vyskytuje v chladnejších klimatických podmienkach na severnej pologuli a je známe, že pochádza z Kórey, Číny a Severnej Ameriky. V latinčine slovo „Panax“ znamená „vyliečiť všetko“. Panax ginsengs sú adaptogénne byliny. “Adaptogény” je všeobecné slovo používané na opis liekov, ktoré zvyšujú odolnosť organizmov voči širokému spektru fyzikálnych, chemických a biologicky škodlivých faktorov (stres, choroby, únava).

Hlavnou účinnou látkou ženšenu sú ginsenosidy (saponíny). Ginsenozidy sa nachádzajú aj v listoch a stonke rastliny ženšenu, ale ich najväčšiu koncentráciu má mäsitý koreň. V koreni ženšenu bolo nájdených približne 29 ginsenocidov. Ženšen tiež obsahuje niekoľko steroidných zlúčenín, ako je panaxtriol, ktoré sú pozoruhodne podobné anabolickým steroidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele. Sibírsky ženšen je z rovnakej rodiny, ale nie je to pravý ženšen a jeho aktívnou zložkou sú eleuterozidy.

Najnovším objavom v ženšene je zložka germánium, ktorá je silným detoxikantom, ktorý sa nachádza v bio produktoch. Germánium pôsobí ako silný čistič krvi

“Ženšen má čistiace účinky, keďže dochádza k vypudzovaniu sivastej hmoty (na základe jasnovideckých experimentov). Je lepšie cvičiť ihneď po užití ženšenu, aby sa uľahčilo vypudenie spotrebovanej prány a uľahčilo sa asimilácii čerstvej pránickej energie”.

– Pokročilé pranické liečenie, majster Choa Kok Sui, zakladateľ pranického liečenia a arhatickej jogy

Pôvodný názov rastlín ženšenu je “Ren Shen” v čínštine a “In Sam” v kórejčine, čo znamená “koreň človeka”, kvôli tvaru koreňa, ktorý pripomína ľudskú podobu, doplnenú telom a končatinami.

Ženšen dozrieva niekoľko rokov a väčšina pestovaných koreňov sa zbiera, keď je rastlina vo veku 3-10 rokov. Z nejakých neznámych dôvodov začnú pestované rastliny ženšenu degenerovať, ak sa ponechajú dlhší čas bez zberu. Je však známe, že divoký ženšen dosahuje 100-150 rokov bez akejkoľvek degenerácie. Ženšen potrebuje na dosiahnutie zrelosti aspoň 6 rokov, aby z neho získal akúkoľvek liečivú hodnotu. Rastliny, ktoré sa zbierajú pred 6 rokmi, neobsahujú liečivé zložky, a preto sú neúčinné.

Ženšen je pri zbere prirodzene biely / sivobiely. Proces sušenia určuje farbu konečného produktu. V dávnych dobách sa červený ženšen sušil na slnku, čím získal charakteristickú farbu. Väčšina červeného ženšenu, ktorý je teraz k dispozícii, sa počas spracovania dusí, čo mu dodáva podobnú červenú farbu. Proces naparovania je to, čo robí červený Panax Ginseng jedinečným a silným, pretože koncentruje a zosilňuje liečivú energiu ženšenu. Tradične sa v Ázii na liečebné účely používal iba červený ženšen.

Červený ženšen sa považuje za teplejší (jang) v porovnaní s bielym ženšenom (jin / chladnejší). Červený ženšen sa považuje za ženšen, ktorý má lepšie zdravotné výhody a liečivé schopnosti ako biely ženšen.

Čínsky boh poľnohospodárstva Shen Nong, pripisovaný „bylinnej klasike“, najstaršej známej lekárskej knihe v Číne uvádza „ženšen je účinný na posilnenie srdca, stabilizáciu nervového systému a mysle, zastavenie šoku, zlepšenie úrovne inteligencie, a predĺžiť životnosť.”

Slávny bylinkár z dynastie Ming Li Shizhen vo svojom Compendium of Materia Medica poukázal na to, že ženšen je vysoko účinný pri dopĺňaní vitality ľudského tela, vďaka čomu starí vyzerajú mlado a zachraňujú životy na pokraji smrti.

Medzi našimi orgánmi patrí podľa čínskej bylinnej medicíny slezina a žalúdok k prvku Zem, o ktorom sa predpokladá, že je koreňom energie. Aj ženšen je produktom prvku Zeme. Preto sa verí, že ženšen má vplyv na žalúdok (pupok a sekundárny pupok) a slezinu, čím rýchlo dodáva energiu celému telu.

“Ženšen je pri jasnovidnom pohľade veľmi jasný v porovnaní s inými potravinami a liekmi… Ženšen obsahuje veľa prány (vitálnej energie) a tiež veľa “syntetického ki”. Veľký nárast “syntetického ki” v sekundárnom pupočných čakier (pri konzumácii ženšenu), je to vďaka aktivovaným hlavným čakrám, ktoré produkujú viac “syntetického ki” a tiež vďaka “syntetickému ki” obsiahnutému v samotnom ženšene.

(Syntetická implikujúca syntéza – tá, ktorá sa získa spojením samostatných entít/materiálu do komplexného celku.)

– Majster Choa Kok Sui, pokročilé pranické liečenie

Niektoré z použití ženšenu môžu byť použité –

Proti starnutiu, cukrovke, anémii, rakovine, depresii, nespavosti, hormonálnej nerovnováhe, menopauze, impotencii, šoku, únave, hypertenzii, účinkom žiarenia, detoxikačným účinkom užívania morfínu a kokaínu, environmentálnemu, fyzickému a duševnému stresu a chronickým ochoreniam.

„Červený ženšen vyživuje päť vnútorných orgánov, je sladkej chuti, neobsahuje žiadnu toxicitu, upokojuje a stabilizuje ducha, odstraňuje búšenie srdca, predchádza strachu a zastavuje hrôzu, odstraňuje zlú Qi (patogénne faktory), prejasňuje zrak, otvára srdce, rozjasňuje myseľ, posilňuje pamäť, prospieva múdrosti a dlhodobé podávanie ženšenu odľahčí organizmus a predĺži životnosť.“ -Spirit Farmers Almanach, čínsky lekársky text približne 4000 pred Kristom

“Stupeň účinku ženšenu závisí od dávkovania, dodávateľa ženšenu (rôzni dodávatelia vyrábajú ženšen rôzneho jasu alebo sily) a tela subjektu. Účinok pol gramu ženšenu bude trvať asi 10-16 hodín. Počas tohto obdobia sa účinky ženšenu zmierňujú. Z tohto dôvodu je pre udržanie zdravia lepšie užívať pol gramu ženšenu dvakrát denne. Ľudia, ktorí sú chorí, by mali užívať vyššie dávkovanie… Na zvýšenie úrovne pránickej energie liečiteľa a zlepšenie jeho liečiteľskej schopnosti je vhodné (nie však nutné) užiť jeden gram ženšenu pred a po vyliečení veľkého počtu pacientov. pre pacientov, ktorí sú veľmi slabí, je výhodné užiť jeden až dva gramy ženšenu pred liečbou liečiteľom.“

– Majster Choa Kok Sui, Pokročilé pranické liečenie, kapitola: Nápady na semená.

Niektoré nepotvrdené vedľajšie účinky ženšenu zahŕňajú nespavosť, bolesti hlavy, žalúdočnú nevoľnosť, hnačku, pocit točenia a vertigo.

Leave a Comment