aromatické rastliny

Čaj Oolong – pripravený na jedinečný zážitok?

Väčšina ľudí pozná čaj oolong ako druh, ktorý sa podáva v čínskych reštauráciách. Aj keď je tento druh čaju v Ázii dlho cenený, na západe si teraz získava na popularite.

Hoci existuje veľa rôznych druhov čaju, všetky pochádzajú z tej istej rastliny, camellia sinensis. Listy stromu sa spracovávajú rôznymi spôsobmi, čím získavame množstvo druhov čaju. Zelený, čierny, biely a oolong čaj sú všetky z tej istej rastliny, ale spracovávajú sa odlišne. Toto spracovanie ovplyvňuje chuť, farbu, obsah kofeínu a zdravotné prínosy rôznych druhov čaju.

Po ručnom zbere sa čaj oolong mierne pretrepe, aby sa poranili listy, a potom sa nechá na slnku. Pre konečnú chuť čaju je dôležité, aby sa tak stalo ihneď po zbere. Tým sa začína proces sušenia a fermentácie. Potom sa opečie, tradične v horúcom woku.

Oolong znamená čierny drak. Pochádza pôvodne z provincie Fujian v Číne. Dnes existuje čínsky aj taiwanský čaj oolong. Tento čaj je polofermentovaný, niekde medzi zeleným čajom, ktorý je nefermentovaný, a čiernym čajom, ktorý je plne fermentovaný. Obsahuje kofeín, ale o niečo menej ako čierny alebo zelený čaj.

K dispozícii je široká škála čajov oolong. Rôzne časy fermentácie vytvárajú rôzne chute a textúry. Niektoré oolongy sú ploché a rovné, niektoré sú kučeravé a niektoré sú zvinuté do tesných guľôčok. Na ochutenie sa často pridáva jazmín. Niektoré odrody oolongu sú trávnaté a svetlé, iné sú tmavé a bohatšie.

Tmavšia odroda sa najlepšie varí v štýle kungfu. Tradične sa používa veľmi malý hlinený hrniec. Čistá voda sa varí a naleje na listy. Pred podávaním nechajte lúhovať len jednu minútu. Najlepšie je brať horúce.

Čaj oolong obsahuje antioxidanty, ktoré sú dôležité pre dobré zdravie. Aj keď obsahuje menej prospešných zlúčenín, ako je EGCG, ako zelený čaj, má ich oveľa viac ako čierny čaj. Tento čaj predstavuje len malé percento zo všetkého čaju spotrebovaného na svete. V Číne je známy svojimi účinkami na chudnutie. Vyskúšajte niektoré ešte dnes a získajte nový čajový zážitok!

Leave a Comment