názvy rastlín

Trpasličí plumeria – informácie o rastlinách a starostlivosť o ne

Existuje len málo skutočných trpasličích rastlín plumérie. Najlepším príkladom trpasličej rastliny plumeria je trpasličí singapurská ružová. Pôvod rastliny nie je známy, napriek jej singapurskému názvu. O trpasličej plumérii sa hovorí, že je jedinou plumériou, ktorá môže kvitnúť v interiéri, čo dáva tejto rastline množstvo miest, kde sa jej darí.

Kvety trpasličej plumérie sú bohato kvitnúce, majú svetloružovú farbu a stredom spodnej strany okvetného lístka prechádza sýtoružová “žilka”. Po dni strávenom na slnku farba vybledne na bielu. Výdatné ružové kvety merajú v priemere až 3,25 palca a voňajú jemne po citrusoch. Každý kvet trpasličej plumérie má stred sfarbený oranžovou a červenou farbou, ktorá sa rozširuje z korunnej trubice. Rastlina kvitne pomaly, ale akonáhle kvety začnú kvitnúť, budú kvitnúť šesť mesiacov.

Trpasličí pluméria má huňatý vzhľad so silnými vetvami. Dĺžka listov sa pohybuje od 6 do 7 palcov a všeobecne meria 2,25 palca na šírku. Typicky, ako u väčšiny druhov Plumeria obtusa, listy majú lesklý a kožovitý zelený vrchný povrch. Keďže trpasličí pluméria je vždyzelená rastlina, s náležitou starostlivosťou možno túto rastlinu udržiavať po celý rok.

Starostlivosť o plumériu je jednoduchá, pretože rastlina má silné listy a kvety. Rastlina miluje byť vonku v lete, pretože sa jej dobre darí v tropickom podnebí, ako je Havaj. Toto nie je rastlina, ktorá sa ľahko šíri; trpasličí pluméria bude huňatá a kompaktná. Výška môže dosiahnuť štyri stopy vysoký a rovnako široký v priemere, pričom prvé štyri roky rastie jednu stopu za rok. Rastlina by sa mala pestovať v kvetináči najmenej dva roky, pokiaľ podnebie zriedkavo vidí teploty pod 45 stupňov Fahrenheita. Trpasličí plumériu je možné zasadiť do záhrady ihneď, ak je klíma vhodná, ale rastline sa dobre darí aj v črepníkových rastlinách v domácnosti.

Počas letných mesiacov poteší tieto silné rastliny plné alebo čiastočné slnečné svetlo. Zimné mesiace môžu byť doplnené jasným filtrovaným svetlom poskytovaným trpasličej plumérii. Prekvapivo sa listy trpasličej plumérie dajú čistiť mydlovou vodou. Raz za mesiac postriekajte listy mydlovým a vodným roztokom jedna ku jednej a listy zahmlite. Nechajte ich uschnúť na vzduchu, aby ste odradili škodcov a zachovali lesk lesklého povrchu listu. Pri opätovnej výsadbe plumérie sa uistite, že pôda, ktorá sa stará o korene, je dobre priepustná. Rastlina zle znáša stojatú vodu; po zalievaní alebo dažďoch musí byť schopný rýchlo odtekať. Uistite sa, že vrchná vrstva pôdy zostáva vlhká a zalievajte, keď sa prvých pár centimetrov pôdy stane bezvodou.

Plumérie by sa mali často prerezávať, aby sa odstránili hnedé listy a stonky. Rastlina občas stratí listy, ale na udržanie zdravej a pekne vyzerajúcej rastliny je občas potrebné prerezávanie.

Plumerie sú tropické rastliny a trpasličí pluméria je najsrdečnejšia zo skupiny. Svetlá, voňavá a silná, táto rastlina je pekným doplnkom do záhradnej alebo izbovej zbierky rastlín.

Leave a Comment