aromatické rastliny

Koľko kalórií obsahuje ananás?

V jednej šálke (155 gramov) ananásu je 74 kalórií. Ananás je pre svoju sladkú chuť výbornou alternatívou k sladkému dezertu. Ananás môžete jesť mnohými rôznymi spôsobmi: čerstvý, mrazený, v silnom alebo ľahkom sirupe, drvený, kúsky, kliny, oštiepky alebo plátky. Kalórie v ananásu v závislosti od toho, ako sa podáva. Môžu sa podávať samostatne alebo aby jedlo vyzeralo lákavo a doplnilo chuť. Existujú stovky druhov ananásov, ale existujú štyri hlavné skupiny: Smooth Cayenne, Abacaxi, Red Spanish a Queen.

Smooth Cayenne je najobľúbenejší zo všetkých odrôd. Ako čerstvý ananás zo stromu dorastá hladký kajenský ananás do najväčšieho rozmeru s hmotnosťou štyri až desať libier. Má veľmi nízky obsah vlákniny, bohatú sladkú chuť a je veľmi šťavnatá. Pre tých, ktorí majú problémy so žalúdkom s vysokou kyslosťou, ale stále majú radi ananás, má ananás Smooth Cayenne veľmi nízky obsah kyselín, preto by bol pre žalúdok tolerovateľný. Väčšinou sa používa na konzervovaný ananás.

Ananás Abacaxi, tiež známy ako pernambuco, je v porovnaní s odrodami veľmi jemný. Toto ovocie váži od dvoch do jedenástich libier. Ananás Abacaxi je známy svojou lahodnou chuťou. Táto rastlina ananásu je vysoko odolná voči chorobám.

Červená španielčina je o niečo menšia ako ostatné ananásy, pretože tento ananás dosahuje iba približne tri až šesť libier. Je odolný voči hnilobe plodov, ale je náchylnejší na choroby rastlín. Red Spanish je veľmi chutný ananás.

Kráľovský ananás je najmenší z ananásov s hmotnosťou od jednej do dvoch a pol libry. Táto odroda je veľmi aromatická a šťavnatá. Spolu s Abacaxi je kráľovná tiež odolná voči chorobám a chladu. Queen má tiež určitý obsah vlákniny, čo je dobré pre stravu bohatú na vlákninu.

Zdravotné prínosy a nutričné ​​fakty

Ananás je vynikajúcim zdrojom viacerých vitamínov, mangánu, bromelaínu, medi a vlákniny. Ananás pomáha pri trávení bielkovín a môže pomôcť predchádzať vzniku krvných zrazenín. Zistilo sa, že obsah bromelaínu v ananásoch je užitočný pri znižovaní opuchov, pomáha pri sinusitíde, bolesti hrdla, artritíde a dne. Ananás je dobrým zdrojom vitamínu C, ktorý pomáha vášmu telu chrániť sa pred voľnými radikálmi, ktoré napádajú zdravé bunky. Okrem ochrany buniek vášho tela je vitamín C výborným zdrojom, ktorý pomáha v boji proti prechladnutiu a chrípke. Mangán a vitamín B1 nachádzajúce sa v ananásoch poskytujú telu enzýmy na výrobu energie. Výskum zistil, že niektoré molekuly v stonke ananásu sú prospešné pri ochrane pred typmi rakoviny, ako je rakovina vaječníkov, prsníka, pľúc, hrubého čreva a kože. Začlenenie ananásu do vašej každodennej stravy pomáha bojovať proti bronchitíde, dyspepsii, zápche, artritíde a predchádzať nevoľnosti spôsobenej rannou nevoľnosťou a kinetózou. Čerstvá ananásová šťava sa používa na odstránenie črevných červov.

Ako uchovávať ananás

Keď si nakrájate ananás podľa svojich predstáv, uložte ho do vzduchotesnej plastovej nádoby v chladničke. Čerstvá vydrží jeden až dva dni. Ak chcete ananás zmraziť, nakrájajte ho na malé kúsky a zmrazte ich v mraziacich vreckách so zipsom, kým nebudete pripravení podávať.

Recept na zdravý ananás

Ananásové smoothie

Ingrediencie:

  • 1/2 šálky Haagen-Dazs Vanilkový nízkotučný mrazený jogurt

  • 1 šálka čerstvého ananásu, nakrájaného na malé kúsky

  • 1/2 šálky banánov, nakrájaných na malé plátky

  • 1/2 šálky odstredeného mlieka

Banán a mlieko rozmixujte v mixéri do kaše. Pomaly vmiešajte vanilkový mrazený jogurt spolu s kúskami ananásu. Krátko premiešame na nízkej teplote. Nalejte do svojho obľúbeného vychladeného hrnčeka a vychutnajte si svoj zdravý nápoj.

Leave a Comment