názvy rastlín

Adhatoda Vasica

Botanický názov: Adhatoda vasica, Adhatoda zeylanica, Justicia adhatoda

Ďalšie bežné mená Adhatoda: Adathodai, Adusoge, Vasaka, Adalodakam, Malabar Nut, Arusa Adulsa, Bakash, Addasaramu.

Habitat: India.

Popis: V sanskrte nazývaná Simha Mukhi, pretože tvar jej kvetov pripomína hlavu leva, Adhatoda vasica rastie hojne v rovinatých oblastiach. Horká chuť tejto bylinky je zdrojom jej názvu, koza (Adu) ju nezje (Thoda/nedotkne sa). Existujú výrazné rozdiely medzi samčími (Nar) a samičími (Mada) odrodami tejto rastliny, možno ju nájsť ako strom s ostňami (samec) alebo malý ker s bezostňovými listami (samica). V zrelosti má táto bylina tmavozelené listy so žltou spodnou stranou dlhé 10 až 16 cm. Plodom, ktorý má najväčšiu silu z byliny, je malá tobolka zvyčajne so štyrmi semenami. Visiace kvety tejto byliny sa nachádzajú v bielej, červenej a čiernej farbe, pričom najčastejšie sa vyskytuje odroda s bielymi kvetmi. Typicky sa vyskytuje v celej Indii a najmä v himalájskej horskej oblasti a darí sa mu v nadmorských výškach do 1 000 metrov nad morom.

Použité časti rastlín: Listy, korene, plody, kôra stonky a kvety.

Terapeutické využitie, výhody a tvrdenia Adhatody

 • V ajurvéde sa táto bylina nazýva Vasa a tradične sa používala iba samičia (Mada) odroda Adhatoda vasica, pričom sa uprednostňuje potencia pred rastlinami Mada s červenými kvetmi, ktoré sú takmer také zriedkavé ako tie s čiernymi kvetmi. Práve bielokvetá odroda Mada Adhatoda vasica sa najčastejšie používa v liečivých prípravkoch.
 • Adhatoda vasica je bylina, ktorá má jedinečné vlastnosti podporujúce celý dýchací systém a jeho funkciu priedušiek. Listy, kvety a koreň tejto byliny sa používajú v tradičnej ajurvédskej medicíne na liečbu preťaženia hrudníka a zápalu. Okrem mukolytického účinku benzylamíny, silná zásada, ktorá pochádza z Adhatoda vasica, inhibujú účinky Mycobacterium tuberculosis.
 • Okrem toho, plody Adhatoda vasica s expektoračnými vlastnosťami sú cenené pri liečbe astmy, horúčky, kašľa, vracania a chronickej bronchitídy. Listy sa sušia a údia na úľavu od astmy.
 • Vo farmakológii táto bylina poskytuje dva cenné alkaloidy, vazicín a vasicinón, produkované oxidačným procesom vazicínu, o ktorom sa zistilo, že je silnejším bronchodilatátorom, okrem toho, že znižuje citlivosť na vzduchom prenášané dráždivé látky.
 • Bohaté na vitamín C, karotén a listy tiež poskytujú esenciálny olej a kyselinu adhatodovú, organickú kyselinu. Šťava z listov a koreňa sa používa na zmiernenie príznakov pyorrhey a krvácania z ďasien a na liečbu žľazových nádorov, hnačky a úplavice. Listy sa tiež práškovajú a používajú sa ako obklady na obväzy na rany, úľavu pri reumatizme a ako alternatíva v prípadoch neuralgie, epilepsie, hystérie a duševnej nerovnováhy.
 • Expektorantný účinok je spôsobený obsahom prchavých olejov a bronchodilatačná aktivita vazicínu sa používa v spojení s atropínom. Vasicín je tiež dôvodom na jeho použitie pri stimulácii kontrakcie svalov maternice na urýchlenie alebo vyvolanie pôrodu.
 • Listy sa varia a kombinujú s medom, zázvorom a čiernym korením (piper nigrum) na liečbu kašľa a respiračných ochorení. Odvar z byliny sa používa na vypudenie črevných parazitov a chradnutia organizmu (ftíza).
 • Čerstvé kvety tejto rastliny sa používajú na liečbu očných ochorení, ako je oftalmia. List tiež preukázal významné ochranné vlastnosti v podmienkach vedúcich k poškodeniu pečene.
 • Potenciálne vedľajšie účinky Adhatoda Vasica

  Použitie extraktu z listov sa považuje za bezpečné. Maternicové tonikum a abortívna aktivita však bráni jeho použitiu počas tehotenstva, s výnimkou pôrodu. Vzhľadom na silu tejto bylinky by sa mala užívať pod lekárskym dohľadom.

  Terapeutické dávky Adhatoda Vasica

  Ako odvar, 1-3 gramy sušených listov. Tekutý extrakt; 20 až 60 minimálne. Čerstvo vylisovaná šťava; 1 až 4 objemy tekutín. Tinktúra; 1/2 až 1 kvapalina dram.

  Leave a Comment