aromatické rastliny

Parfém v starovekom Grécku

Parfém bol žiadaným tovarom už od staroveku a mnohé z používaných techník sa do určitej miery používajú dodnes. Pri pohľade na starodávne postoje k parfumom je prekvapujúce zistiť, do akej miery v skutočnosti odráža očakávania od nich v modernej dobe. Aby porozumeli jeho povahe v starovekom Grécku, historici sa spoliehajú na písomné zdroje, vykopané mozaiky a iné obrazové zobrazenia a artefakty, ako sú flakóny na parfumy. Z týchto položiek sa dá veľa určiť o funkcii, význame a výrobe v starovekom Grécku.

Umenie výroby parfumov začalo na ostrove, ako je Kréta a ďalšie grécke kolónie. Prinášalo sa na agoru alebo na trhovisko a predávalo sa zo stánkov. Starovekí Gréci s nimi rýchlo začali experimentovať a vytvorili si vlastné techniky extrakcie, ktoré zahŕňali varené bylinky a okvetné lístky kvetov. Tieto metódy izolovali požadované rastlinné zložky a potom sa vyrábali parfumy infúziou extrahovaných vôní do olejov. Tento proces bol jednoduchou verziou moderných techník, ale mohol vytvoriť takú širokú škálu z nich, akú si dnes môžete vychutnať.

Prísadami boli najmä domáce kvety ako kosatec a majorán, ruže, ľalie, fialky. Používali sa aj bylinky a koreniny ako šalvia a rasca. Kadidlo a myrha boli vnímané ako dekadentné a boli parfumovými prísadami vyhradenými pre bohov až do 4. storočia, kedy došlo k posunu v chuti, ideológii a dostupnosti. Rovnako ako iná staroveká civilizácia, starí Gréci dovážali orientálne esencie, aby vytvorili exotickejšie parfumy. Na rozdiel od iných civilizácií ich však držali najmä pre vlastnú potrebu, a nie na export.

Parfum bol ústredným prvkom života starovekých Grékov. Bol taký populárny, že politik Solon dočasne zakázal jeho používanie, aby zabránil hospodárskej kríze. Bolo to v centre pohostinnosti, bohatstva, postavenia, každodenného života a dokonca aj filozofie. Bolo to vnímané ako erotické, mystické a duchovné. Bolo to spojené s krásou, ktorá bola neoddeliteľne spojená s božstvom. Počiatky parfumov a parfumérie sú pretkané gréckou mytológiou. V homérskej tradícii olympskí bohovia učili ľudí voňavkárstvu. Farba a vôňa ruže sa pripisuje udalostiam okolo Venuše a Amora.

Parfém nosili muži aj ženy a bol ústredným prvkom kultového uctievania, pretože sa považoval za príjemný pre bohov a schopný získať si ich priazeň. Prekrývala vôňu obetí počas obradov a používala sa ako dobré znamenie pre manželstvo a pôrod. Bábätká ním boli pomazané pre dobré zdravie. Bolo to ústredné aj pre smrť. V prednej časti pohrebného sprievodu sa niesli parfumované úlitby. Telá boli spálené zabalené do parfumovaných plášťov, o ktorých sa predpokladalo, že pomôžu zabezpečiť šťastný posmrtný život. Ostatné telá boli pochované s nádobami, opäť ako obete bohom.

Parfum bol tiež neoddeliteľnou súčasťou čistoty a používali ho muži aj ženy pri prepracovaných rituáloch kúpania. Používalo sa tak rozšírené, že filozofovi Sokratovi sa jeho používanie otvorene nepáčilo a odmietal ho s tvrdením, že robí slobodného človeka na nerozoznanie od otroka. Športovci používali parfum po cvičení na liečebné účely vo forme balzamov a mastí proti mastnote. Ide o skoré rozpoznanie možných terapeutických a liečivých vlastností, ktoré pripomínajú postoje k aromaterapii a aromakológii v modernej dobe. Pohostinnosť si tiež vyžadovala hojnosť parfumov, pretože nohy hosťa boli pri sedení umývané a natierané. Niektoré vína boli tiež parfumované podľa diel Appicia v nádeji, že majú liečivé vlastnosti.

S tak zjavnou dôležitosťou parfumu nie je žiadnym prekvapením, že bol uložený vo fľaštičkách v tvare vtákov a zvierat, niekedy len niekoľko centimetrov veľkých. Mnohé sa nachádzajú približne zo 6. storočia pred Kristom a sú známe ako plasty. V skutočnosti sú flakóny parfumov vyrobené z keramiky a zvyčajne majú tvar, ktorý odráža typ parfumu, ktorý má obsahovať.

Lekuthos sa používali na tekuté parfumy a boli to tenké elegantné sklenené fľaštičky. Aryballes sa používali na oleje a masti. Fľaštičky parfumov Alabastron boli vysoko cenené najmä medzi ženami a bolo bežné, že remeselníci fľaštičky označovali značkou ich remeselného spracovania, čím sa stali ešte zberateľnejšími. Ako môžete vidieť, existuje veľa podobností s modernými postojmi k parfumom.

Leave a Comment