interiérové rastliny

Capiz, Filipíny, Ázia Rezané listy a rezané kvety

Pozadie

Po páde krevetového priemyslu v polovici 80. rokov sa na začiatku 90. rokov pomaly objavilo zaujímavé odvetvie, keď dynamické a agresívne ženy-podnikateľky premenili svoj drahý koníček na mnohomiliónový ziskový a príjemný „slniečkový“ priemysel. To vydláždilo cestu k zrodu kvetinárstva v provincii Capiz. Z obskúrneho priemyslu sa stal jedným z rýchlo sa rozvíjajúcich agropodnikateľských sektorov v provincii, ktorý dnes zahŕňa viac ako 5 000 zainteresovaných strán, kvetinárov, záhradníkov, dodávateľov, technológov, poskytovateľov vstupov, farmárskych technikov a záhradníkov.

Capiz je hlavným výrobcom črepníkových orchideí a rezaných kvetov orchideí, krajinných materiálov, čerstvých listov a okrasných rastlín v črepníkoch v celej oblasti Visayas. Je tiež uznávaný ako jeden zo zdrojov najlepších a najvzácnejších papradí v dnešnej krajine. V súčasnosti si pomaly buduje meno ako hlavný zdroj exportovateľných odrezkov v krajine.

Mesto Roxas vedie v počte výrobcov v provincii s desiatimi (10) komerčnými farmami, ktoré sa tu nachádzajú. Považuje sa tiež za marketingové centrum s prítomnosťou 4 obchodných miest, ako sú Paseo de Catedral, Balay Kapisnon, Teodoro Arcenas Trade Center a Talon Garden Center. Za ním nasledujú obce Sigma, Dao, Panay a Ivisan. K decembru 2005 sa celková výmera pôdy venovanej kvetinárstvu odhaduje na viac ako sto hektárov.

Základom sily tohto odvetvia je Capiz Multi-Purpose Cooperative (CMPC), ktoré slúži ako primárny koordinačný orgán pestovateľov rezaných kvetov a okrasných rastlín v celej provincii. Úzko spolupracuje s príslušnými národnými vládnymi agentúrami (NGA), miestnymi samosprávnymi jednotkami (LGU) a priemyselnými asociáciami, aby zabezpečila podnikateľské prostredie umožňujúce rozvoj a rast odvetvia. Všetci veľkí producenti v provincii sú členmi Capiz MPC. Je to riadne registrovaná organizácia na Úrade pre rozvoj družstva a Ministerstve obchodu a priemyslu.

Miestny klaster okrasného priemyslu sa skladá z hlavných priemyselných odvetví, dodávateľských odvetví a iných odvetví, ktoré poskytujú súvisiace a iné služby. Klaster tvoria vzájomne prepojené a vzájomne závislé kľúčové a podporné odvetvia a inštitúcie.

Vízia

Jednotný, sebestačný, ekologický a globálne konkurencieschopný kvetinársky priemysel smerujúci k zlepšeniu kvality života svojich členov a komunity a bude známy ako „Cutfoliage Capital of the Philippines“

Poskytovatelia služieb a vstupov – do tejto kategórie patria:

Krajinári – tí, ktorí poskytujú krajinársku činnosť pre domácnosti, verejné a komerčné budovy, časti, pamätné parky a iné. V súčasnosti je v provincii asi 9 známych profesionálnych krajinárskych umelcov.

Kvetinoví umelci – tí, ktorí poskytujú služby v oblasti aranžovania kvetov pri príležitostiach, akými sú svadby, pohreby, debut, promócie, uvedenie produktov na trh, slávnostné otvorenie atď. Väčšina kvetinových umelcov sa sústreďuje na Paseo de Catedral, ktorý sa nachádza v blízkosti metropolitnej katedrály Roxas City, pretože sú tiež obchodníkmi s rezanými kvetmi.

Obchodníci s rezanými kvetmi/okrasnými rastlinami – sú tí, ktorí sa zaoberajú výlučne predajom rezaných kvetov a okrasných rastlín. Predávajú sa buď v stálom stánku/mieste (ako je Balay Kapisnon, Paseo de Catedral) alebo sú ambulantné (ako väčšina obchodníkov počas dní mestských/mestských trhov).

Poskytovatelia vstupov – zahŕňajú tých, ktorí sa zaoberajú predajom záhradných vstupov a príslušenstva, ako sú organické hnojivá (Hacienda Olive), terakotové/plastové kvetináče a pôdne rastlinné médium.

Stav a výkonnosť odvetvia

Výroba

Rezané kvety

Provincia produkuje len niekoľko druhov rezaných kvetov v komerčnom meradle. Sú to orchidey (biele dendrobiá), ruže a astry (biele a lila). Medzi ďalšie odrody nízkej kvality vyrábané v obmedzenom meradle patria georgíny, azucena, africké sedmokrásky, rôzne heleconias a gladioly (pomaranč). Orchidea a heleconias boli na svojom vrchole produkcie od roku 1995 do roku 2000 so 4 komerčnými farmami s celkovým výnosom 1500 desiatok za týždeň. Objem produkcie za posledných 5 rokov pomaly klesal, keďže miestny trh zaplavovalo stále viac kvetov pochádzajúcich z krajín mimo provincie. V súčasnosti sa orchidey pestujú iba na 1 farme.

Čerstvé listy a živé rastliny

Listové rastliny tvoria 80 % priemyslu okrasných rastlín v Capiz a stali sa dôležitým zdrojom obživy pre mnohé rodiny. Väčšina listnatých rastlín sa pestuje na komerčných farmách a záhradách v mestách Sigma, Dao, Panay, Ivisan a Roxas City.

Listové rastliny sa predávajú ako rezané, črepníkové alebo živé rastliny. Črepníkové rastliny slúžia ako izbové a záhradné rastliny, zatiaľ čo rezané listy sú určené na kvetinové aranžmány.

Dopyt po listnatých rastlinách sa zvyšuje. Za posledných 10 rokov majú na exportnom trhu najväčší podiel listnaté rastliny, či už rezané alebo živé. V súčasnosti je Capiz jedinou provinciou vyvážajúcou rezané listy do Japonska v rámci celého Luzonu a Visayas.

Hlavné predané produkty

Produkty a služby tohto odvetvia zahŕňajú rezané kvety, kvetinové rastliny a zeleň v črepníkoch, odrezky, rezané listy, materiály na terénne úpravy, pôdne zakoreňovacie médiá, služby v oblasti aranžovania kvetov, služby terénnych úprav.

A. Rezané kvety – nazývajú sa tak, pretože sú oddelené od rodičovských rastlín a formujú sa do kytíc, lei, aranžmánov, stredových kúskov a podobne. Pestujú sa a obchoduje sa s nimi pre ich estetickú hodnotu. Rozdávajú sa ako prejav lásky, radosti a povzbudenia pri príležitostiach, akými sú svadby, výročia, narodeniny a špeciálne udalosti, akými sú Vianoce, Valentín, Deň matiek a Deň všetkých svätých. Hlavné rezné kvety produkované provinciou sú orchidey, ako sú dendrobiums a vanda terrete; ruže, puto-puto, heleconias a gladiola.

B. Filler Flowers – zahŕňa biele a fialové astry a detskú dúšku.

C. Rastliny rezané a v kontajneroch – odkazuje na čerstvé listy, vetvičky a konáre narezané čerstvé a používané v kvetinových aranžmánoch, vždyzelené a listové rastliny pestované v kontajneroch na dekoráciu interiéru a exteriéru. Hlavnými rezanými listami, ktoré produkuje provincia, sú dracény, polycias, palmery, indické piesne, kórejské piesne, kamuning, cordylines, bottlebrush, rhappis a paprade.

D. Črepníkové rastliny – kvitnúce letničky, kríky, bylinné trvalky pestované v nádobách na exteriérové ​​a interiérové ​​dekorácie. Medzi najobľúbenejšie kvetinové rastliny, ktoré sa tu pestujú, patria orchidey, euphorbia, ibišteky a bromélie.

Krajinárske materiály – rastliny pozostávajúce zo vždyzelených a kvitnúcich stromov, kríkov, bylinných trvaliek, trávnatých porastov a kožušinového skla používané na účely úpravy krajiny. Nasledujú niektoré z vysokohodnotných paliem pestovaných v provincii: Champagne, Bismarck, Hawaiian Fox Tail, Red & Blue Palm a Sugar Palm. Medzitým niektoré z široko pestovaných porastov zahŕňajú trávu mundo, zlaté arašidy, trávu karabao, trávu Bermuda a chichi Rica.

Nepôdne zakoreňovacie médiá – kokosové vlákno/prach, organické hnojivo, naplavené drevo, papraďové drevo a štiepky.

Organické hnojivo – lokálne vyrábané a vyrábané zlepšovače pôdy. Jednou z bežne používaných značiek je RANCAP, ktorý vyrába Hacienda Olive v Pontevedre.

Služby – terénne úpravy, aranžovanie kvetov, klinovanie rastlín/poradenstvo

Existujúce obchodné domy

1. Paseo de Catedral

Ulica Arsobizpo, mesto Roxas

2. Balay Kapisnon

McKinley St., Roxas City

Tel. č. (036) 621-3445

3. Záhradné centrum Talon

Ulica Primer de Mayo, mesto Roxas

VII. Odvetvové potenciály

Odvetvie má obrovský potenciál rozvoja kvôli nasledujúcim faktorom:

Dostupná technológia a podpora

§ Dostupnosť vhodných výrobných technológií z externých zdrojov.

§ Vládne a výskumné inštitúcie ako DTI, DA/BPI, DOST, PCARDD môžu veľmi dobre poskytnúť potrebnú technickú a logistickú podporu pre rozvoj priemyslu.

§ Dostupné sú výrobné technológie pre ťažbu esenciálnych olejov, ktorá má veľké nároky na domácom a exportnom trhu.

Silná pracovná sila a združenie pestovateľov

§ Príslušnosť k priemyselným asociáciám na národnej úrovni

§ Existencia viacúčelového družstva Capiz, ktoré slúži ako zastrešujúca organizácia všetkých pestovateľov rezaných kvetov a okrasných rastlín v provincii.

§ Provincia má zásobu cvičiteľnej pracovnej sily.

Priaznivé prostredie

Provincia nemá žiadne výrazné obdobie sucha alebo mokra, ktoré je vhodné na pestovanie okrasných rastlín. Provinciu tiež zriedka navštevujú silné tajfúny.

Obrovské plochy pôdy sú stále k dispozícii na výstavbu.

Rastúci dopyt

Rastúci medzinárodný a domáci dopyt v dôsledku rastúceho ocenenia estetickej hodnoty a environmentálneho významu okrasných plodín.

Blízkosť k inému ázijskému trhu, vďaka čomu má Capiz dobrú pozíciu na obsluhu rozvíjajúcich sa trhov.

Otvorenie medzinárodného letiska Iloilo zvyšuje možnosti medzinárodného obchodu.

VIII. Projekcie

Dovoz (vnútroštátny a medzinárodný)

Čerstvé rezané kvety budú dominovať v dovoze produktov z okrasných rastlín do provincie. Tieto dovážané kvety sú tie, ktoré sa nevyrábajú lokálne kvôli klimatickým podmienkam, ako sú chryzantémy, ľalie, ruže, antúrie, šúľky, gerbery, klinčeky a niektoré odrody gladiol. V blízkosti budú ďalšie živé rastliny, odrezky a vrúble, ktoré budú tiež použité ako sadbový materiál alebo materské rastliny. Ďaleko na treťom mieste sú sadenice orchideí. Kvety majú sezónne nároky

Leave a Comment