aromatické rastliny

Guatemalská káva sa radí medzi najlepšie kávy sveta

Tromi najväčšími producentmi kávy na svete sú Brazília, Vietnam a Kolumbia. Ale pokiaľ ide o výrobu kvalitnej kávy, Kolumbia prevyšuje svojich blízkych konkurentov. A ktorá krajina nasleduje po Kolumbii v produkcii prvotriednej kávy? Tradičná kávová veľmoc v Brazílii? Nie. Je to Guatemala, malá stredoamerická krajina, ktorá sa práve spamätáva z pustošenia 36-ročnej občianskej vojny.

Nie je však prekvapujúce, že Guatemala produkuje takúto kvalitnú kávu. Guatemalčania poznajú kávu po stáročia. Prvú rastlinu priviezli do Guatemaly jezuitskí kňazi v 50. rokoch 18. storočia, ktorí si mysleli, že z nej bude skvelý okrasný strom. Rozšírené pestovanie kávy by nasledovalo o pol storočia neskôr.

Dnes znalci považujú guatemalskú kávu za jednu z najlepších na svete. Ako dôkaz jej veľkosti je Guatemala pravidelným účastníkom Cup of Excellence (COE), najpremiérovejšej každoročnej kávovej súťaže na svete, ktorá sa organizuje s cieľom určiť najlepšiu kávu v každej registrovanej krajine produkujúcej kávu. Predstavte si COE ako kávový Super Bowl. Najkvalitnejšia a najdrahšia káva v Guatemale, ktorá bola vydražená prostredníctvom COE, pochádzala z Huehuetenango, jednej z hlavných pestovateľských oblastí v stredoamerickom štáte. Jeho cena? Kúpili ho za ohromných 80,20 USD za libru.

A je to zaslúžená cena. Guatemalská káva skutočne ponúka nezabudnuteľný zážitok pre každého. Opýtajte sa každého kávového nadšenca, ktorý má rozsiahle znalosti o rôznych značkách a pravdepodobne by ste od neho počuli, že káva z Guatemaly je zahrnutá v ich top 5 zoznamoch najlepších káv.

Ako získava guatemalská káva svoju jedinečnú a bohatú chuť? Je zrejmé, že jedným z dôležitých faktorov je klíma. Guatemalské počasie, nie príliš vlhké a nie príliš vlhké, je ideálne na pestovanie. Kávu zasaďte do suchej oblasti a získate zrná, ktoré sú príliš kyslé. Pestujte ich na mieste, kde sú neustále zrážky a získate kávu, ktorá chutí fádne. Mierne podnebie Guatemaly je presne to, čo kávovník chce.

Samotné príjemné podnebie by dobrú kávu nepripravilo. Substrát musí byť tiež v optimálnom stave. Káva potrebuje pôdu, ktorá nie je bohatá na živiny a minerály, ale má tiež mierne hodnoty Ph. A práve to ponúka guatemalská pôda. Pretože sa nachádza v oblasti, kde je sopečná aktivita pomerne vysoká, pôda v Guatemale je väčšinou sopečného pôvodu. To, čo robí kávu sopečnou pôdou dobrou, je fakt, že obsahuje obrovské množstvo minerálov a nie je kyslej povahy.

Ale hlavným faktorom, ktorý vysvetľuje kvalitu guatemalskej kávy, je spôsob jej pestovania. Takmer všetky stromy v Guatemale sú pestované v tieni. Farmári nevystavujú kávovníky slnku. Pestujú ich skôr v tieni väčších stromov, ako je makadamia. Výsledkom je, že fazuľa sa vyvíja pomalšie. Ako to robí kávu tak skvelou? Keď fazuľa dozrieva pomaly, stáva sa tvrdšou a má bohatšie chute.

Leave a Comment