aromatické rastliny

Screwpine Pandanus: Jedinečná povaha Pandanových listov

Pandan, tiež známy ako listy Pandanus, je veľmi populárna príchuť v tropických krajinách, ako je Ázia, od južnej Indie po Novú Guineu. Používajú sa na mnoho rôznych účelov, ale do istej miery v súvislosti s ryžou je to preto, že ryža môže získať najviac zo sennej vône listov pandanu.

Na niektorých kontinentoch v Indii sa listy pandanu používajú len v niekoľkých prípadoch. Bežne sa používajú na singhalské vegetariánske alebo nevegetariánske kari na Srí Lanke, niekedy sa najlepšie hodia s kari listami. Hovorí sa aj o tom, že sa používa aj v roztrúsených oblastiach južnej Indie. Väčšinou sa v indických kuchárskych knihách aj napriek tomu spomína toto blahodarné korenie. Mnohí ho však videli používať Indiáni.

Na druhej strane, pandan (Pandanus leaves) sa veľa používa v krajinách nachádzajúcich sa v juhovýchodných ázijských častiach zemegule. Príkladom týchto krajín sú Filipíny, Thajsko, Malajzia a Indonézia. V spomínaných krajinách sú listy pandanu alebo pandanu najlepšie cenené, pretože ak ich pridáte do ryže, vytvoria veľmi jedinečnú a výraznú vôňu. Sú veľmi dobrými zvýrazňovačmi chuti. Na druhej strane, ak by ste sa rozhodli uvariť obyčajnú ryžu a pridať kokosové mlieko s listami pandanu, neoľutovali by ste, môžete to jesť aj s hladkou ryžou. Ale s ďalšou prísadou vznikne veľmi dobrá pochúťka. Ide o indonézsku špecialitu Nasi Kuning. Najchutnejšia pochúťka, ktorú si môžete vyrobiť z jej listov, je dusenie ryže v malých košíkoch spolu s jej listami. Táto pochúťka sa väčšinou pripravuje v Indonézii. Pandan, listy Pandanus, je veľmi známa rastlina na Bali v Indonézii.

Oriešková, intenzívna aróma jej listov je prítomná aj v niektorých produktoch z ryže, ako je thajská jazmínová ryža, ktorá je známa aj ako khao hom mali, ktorú možno nájsť v juhovýchodnej Ázii. Menšie odrody ryže sa zvyčajne varia s listami, aby sa zvýraznila a stimulovala chuť vysoko vyšľachtených druhov ryže. Iní odborníci by povedali, že pri tomto spôsobe jej listy nielenže pridávajú chuť, ale dodávajú ryži aj zelenú farbu. Je dokázané v mnohých krajinách, s najväčšou pravdepodobnosťou na Filipínach.

V thajských špecialitách sa jeho listy zvyčajne používajú ako vonné obaly. Najlepším príkladom thajskej kuchyne je kura Pandanus, gai hor bai toey, je to starý recept a nakoniec je to najčastejšie objednávaná kuchyňa v reštauráciách. Marinované kura sa obalí v listoch pandanu a opraží vo woku. Aj keď sa listy pandanu jedia veľmi ťažko, majú veľký vplyv na to, že mäsu prispejú veľmi jedinečnou aromatickou vôňou.

Listy pandanu sú veľmi použiteľné v kulinárskych dezertoch v oblastiach juhovýchodnej Ázie. V Thajsku sú veľmi známe studené nápoje z kokosových orechov s príchuťou listov pandanu. V krajinách, ako je Indonézia, sa listy pandanu vyvíjajú na lahodnú zmrzlinu, ako sú zmesi. V každom prípade sa listy Pandanus používajú skôr v pudingoch alebo pudingoch z lepkavej ryže alebo lepkavej ryže. Na prípravu zmesí sa vo vode uvarí lepkavá alebo lepkavá ryža; pridajte palmový cukor a listy pandanu, aby ste získali ťažkú ​​hmotu, ktorá sa po ochladení stane polotuhou. Pred podávaním sa pridá husté kokosové mlieko. V tomto recepte sú listy pandanu často nahradené vanilkou alebo inými orieškovými príchuťami, ako je lieskový orech.

Pretože listy pandanu sa nedajú sušiť bez straty vône, kuchári z celého sveta uprednostňujú esenciu. Pridáva sa potravinárske farbivo, ktoré dodáva esencii svetlozelenú farbu. Tieto najlepšie vyhovujú v krajinách juhovýchodnej Ázie, ktoré uprednostňujú nereálne farbivá, ktoré sa používajú vo všetkých typoch občerstvenia.

Leave a Comment