aromatické rastliny

Aké esenciálne oleje fungujú najlepšie v zelenom smoothie?

Tento týždeň som mal niekoľko telefonátov a pýtali sa ma, ktoré oleje najlepšie fungujú v zelenom smoothie alebo čerstvej šťave. To je ako pýtať sa, aké jedlo, aké oblečenie alebo ktoré dieťa mám najradšej. Existuje toľko úžasných možností. Môžem vám povedať, ktoré sú najobľúbenejšie, ktoré sa mne osobne páčia konzistentnejšie a pri ktorých sa cítim najlepšie. Dovoľte mi, aby som vám dal niekoľko pokynov, ktoré môžu najlepšie fungovať v smoothies, ktoré vytvoríte.

Najprv vám poviem, prečo chcete vo svojich smoothies esenciálne oleje. Keď do smoothie pridáte jedinú kvapku esenciálnych olejov, pridáte do svojho nápoja formu koncentrovanej super energie. Pridávate zložité aromatické molekuly vytvorené rastlinami a slnečným žiarením. Prečisťujú a odblokujú tok energie vo vašom tele lepšie ako čokoľvek, čo môžete použiť. Majú výraznú protiinfekčnú silu a jedinečný spôsob použitia proti patogénom pri rešpektovaní telu prospešných baktérií. Podporujú aj imunitný systém.

Pre mňa osobne musím priznať, že moje obľúbené oleje na smoothie sú stále mäta, citrón, pomaranč a bazalka. Ale ako recepty a obľúbená hudba, prechádzam fázami. V lete nič neprekoná mätu piepornú. V zime je to pre mňa určite upokojujúca bazalka.

Samozrejme záleží aj na tom, čo je v smoothie. Je to hlavne zelenina? Potom budú vaše obľúbené koreninové oleje, ktoré sa hodia k zelenine, pravdepodobne vašimi obľúbenými. Vyskúšajte aníz, koriander, kardamón, kôpor a zelerové semiačka. Experimentujte s každým olejom vo vašej lekárni s názvom, ktorý patrí do vášho stojana na korenie. Pozor však na potenciu. Jedna kvapka esenciálnych olejov môže zodpovedať mnohým hrstiam suchého korenia, preto buďte opatrní.

A čo smoothies, ktoré sa špecializujú na ovocie? Nuž… sú tu citrusové oleje – pomarančový, citrónový, limetkový, grapefruitový, mandarínkový a dokonca aj bergamotový. Sú oveľa menej koncentrované, takže nemusíte byť príliš opatrní, aby ste do svojho smoothie dostali viac ako jednu kvapku. Môžete tiež pridať korenie, ktoré sa hodí do pečiva a koláčikov – škoricovú kôru, muškátový oriešok, zázvor a klinček. Korenie podľa prísad. Ak používate jablká vo svojich smoothies alebo džúsoch, vyberte si oleje z korenín, ktoré by ste použili v jablkovom pretlaku alebo jablčnom mušte. S hroznom, banánmi alebo ananásom; možno budete chcieť viac citrusových olejov alebo chladivej mäty piepornej či mäty piepornej.

Klient, ktorý mi ako prvý položil otázku týkajúcu sa smoothies, má firmu, ktorá odporúča esenciálne oleje a smoothies na vnútorné čistenie. Povedala, že používanie esenciálnych olejov v jej zelených smoothies chránilo surové ovocie a zeleninu pred príliš rýchlou oxidáciou (skazením). Mohla si pripraviť dávku a poháre nechať v chladničke niekoľko dní…veľká úspora času. Je to preto, že oleje sú také silné antimikrobiálne látky.

Koľko oleja teda potrebujete na jedno smoothie? V mnohých prípadoch stačí kvapka. Niektorí ľudia majú radi sortiment olejov. Napríklad dve kvapky citróna, kvapka bazalky a kvapka kardamónu. Štyri alebo päť kvapiek rôznych olejov nie je príliš veľa pre niektoré zelené smoothies, najmä ak hľadáte čistiace alebo terapeutické výhody.

Aj keď je veľa olejov požívateľných, v smoothie nemusia byť veľmi chutné… ako napríklad levanduľa. Odporúčam užívať ktorýkoľvek zo všeobecne uznávaných olejov (GRAS) v kapsulách.

Vyskúšajte tieto esenciálne oleje aj vo svojej pitnej vode, čajoch, džúsoch a receptoch. Experimentujte a podeľte sa s nami o svoje obľúbené tu.

Leave a Comment