interiérové rastliny

Aromatické gumy a živice v kadidle

Gum Acacia, Gum Arabic Acacia senegal, A.seyal z Arábie, Senegalu a Somálska, kde sa nazýva chaar gund, char goond alebo meska. Je to prírodná jedlá guma zložená zo stvrdnutej šťavy z akáciových stromov. Má mnoho použití vrátane vonných kužeľov.

Gum Acaroidea, Gum Blackboy je aromatická živicová guma z austrálskej trávy alebo Blackboy – pôvodná rastlina z rodu Xanthorrhoea. Ich kmene oplývajú silnou aromatickou živicou známou ako Blackboy Gum alebo Acaroid Gum.

Guma Agarwood, Aloeswood Aquilaria malaccensis niekedy známa ako jinko alebo oud je vzácne a vzácne drevo, ktoré sa páli ako kadidlo a používa sa ako parfum. Západní a orientálni ľudia si pri svojich meditáciách užívajú jeho charakteristickú, upokojujúcu vôňu a duchovný vplyv, ale zásoby divokých zdrojov sa zmenšili a stromy sú teraz uvedené ako potenciálne ohrozené.

Gum Amber – niekoľko fosílnych živíc je známych ako jantár, pričom tie zo severnej pologule tvrdia, že sú známe ako prvé a že sú najcennejšie z oblasti Baltského mora. Živica pochádza z niekoľkých druhov a niektoré sú komerčne vyrábané zo súčasných borovicových živíc Novozélandská jantárová alebo Kauri Gum je subfosílna kopál z kauri stromov Agathis australis lesy, ktoré pokrývali ostrovy pred osídlením bielymi.

Gum Ammoniac je aromatická guma z poškodených stoniek stromu Ammoniac Dorema ammoniacum. K tomu dochádza prirodzene prostredníctvom bodnutia chrobáka. Guma je tradičným lepidlom na pozlátenie a nanášanie plátkového zlata po náročnom filtrovaní a príprave a používali ju pisári v staroveku, ako ju dnes používajú umelci a remeselníci. Žuvačku možno úspešne nanášať na sucho na rôzne materiály a povrchy. Nemá žiadnu výnimočnú vôňu, ale kedysi bol považovaný za posvätný a v Líbyi sa používal ako kadidlo pri uctievaní Jupitera.

Guma Asafoetida z Iránu a Afganistanu sa používa v potravinách, medicíne a parfumoch. V surovom stave je jeho vôňa veľmi nežiaduca, ale môže byť s výhodou použitý v potravinových prípravkoch pre tých, ktorí poznajú tradičné prípravky. Ďalšie použitia sú ako návnada pre vlkov a niektoré ryby; ako mucholapka na mole. Ľudia ho využívajú na prípravu pozitívneho psychického poľa proti zlým vplyvom.

Guma, balzam z Gileádu, balzam z Mekky Commiphora gileadensis z oblasti Stredozemného mora a Arábie. Obľúbený pre svoje liečivé vlastnosti a vyhľadávaný kráľmi a chrámovými kňazmi. S touto látkou a jej magickými vlastnosťami je spojená značná mystika.

Gum Balsam of Peru /Balsam of Tolu Myroxylon balsamum, M.peruiferum, Toluifera pereirae, používaný v medicíne a tiež v prípravkoch kadidla a parfumov. Reakcia na balzam z Peru sa používa na označenie akejkoľvek alergickej reakcie na vôňu. Je to lepkavá aróma získaná rezaním kôry stromu Myroxolon balsamum, stromu, ktorý pochádza zo Salvádoru. Jeho vôňa je zmesou vanilky a škorice s citrónovými tónmi je žiadaná v parfumérskom biznise. Prispôsobí sa buď parfémom so silnejším charakterom, alebo jemným kvetinovým a poskytuje spoľahlivý fixátor.

Gum Bdellium (Gum Guggal) Commiphora wightii, C. africana, C.stocksiana (Ind)

Je aromatická guma, ktorá vyžaruje zo stromu. Používa sa ako fixátor parfumov a v niektorých jedinečných formuláciách parfumérov. Známy už od staroveku s Theofrasts, ktorí ho prvýkrát spomínali ako tŕňový strom produkujúci slzy živice pripomínajúce myrhu. V Číne patrilo bdellium, známe ako hsi hsiang alebo nazývané partské aromatické, medzi odrody kadidla, ktoré sa do Číny dostalo po Hodvábnej ceste.

Gum Benzoin, Gum Benjamin, Benzoin Tree, Styrax, Styrax benzoin Ide o strom z Indonézie a Sumatry, hlavný zdroj benzoínovej živice. Jeho bežné názvy sú tiež Loban (arabsky) alebo kemenyan v Indonézii a Malajzii. Táto živica kedysi bežne nazývaná Gum Benjamin sa používala ako parfum, kadidlo a ako liek v ranom obchode Feničanov v období pred naším letopočtom Legenda hovorí, že kadidlo Styrax slúži na odstrašenie hadov, ktoré brzdili zber. Živica je balsamico a používa sa v parfumoch, kadidle a tiež v medicíne. Je obľúbený vďaka príjemnej vanilkovej vôni a fixačným vlastnostiam živice. Zostáva hlavnou zložkou typu kresťanského cirkevného kadidla.

Cédrové drevo Cedrus libani Céder z libanonskej borovice so škvrnami živice, ktorá sa používala pri mumifikačnom procese starých Egypťanov. Po mnoho stoviek rokov je libanonský céder štátnym znakom Libanonu. Je to jeden z najposvätnejších stromov, ktorý však v súčasnosti trpí súčasnými podmienkami, ktoré ohrozujú stromy, ktoré prežili storočia. Predpokladá sa, že živica priamo dodáva silu tým, ktorí vdychujú a reagujú na jej výpary a vplyv.

Gum Cistus, Gum labdanum Cistus ladaniferus alebo Rock Rose je druh vyskytujúci sa v Španielsku, ktorý produkuje túto lepkavú hmotu so silným aromatickým charakterom. Kedysi veľmi žiadaná ako aróma.

Gum Copal Hymenaea courbaril, Bursena odorata sa používa na výrobu kadidla a na špecifickú ponuku viskozity tam, kde si to priemyselné účely vyžadujú. Copal je názov pre živicu aromatických stromov, ktorá má zloženie nezrelého jantáru. Názov copalli zo starého mayského jazyka znamená kadidlo a dodnes ho ako také používajú domorodí obyvatelia Strednej Ameriky. Kopál sa pestoval aj vo východnej Afrike (bežným druhom tam je Hymenaea verrucosa.

Guma Dammar pochádza zo stromu Canarium strictum a niekedy sa zbiera zo zeme. Používa sa v potravinách, ako aj v kadidle a iných prípravkoch, ako je lakovanie olejomalieb, keď sa guma zmieša s terpentínom.

Gum Dragon’s Blood je sivá alebo žltkastá živica z niekoľkých rodov Shorea, Balancocarpus a Hopea získaná klepaním na stromy. Jasne červená živica známa ako Dračia krv však pochádza z rôznych druhov Croton, Dracaena, Daemonorops, Calamus a Pterocarpus. Cenené v medicíne a používané po stáročia ako kadidlo.

Gum Elemi Tropický strom Elemi Canarium luzonicum pochádza z Filipín a produkuje jemnú živicu s ľahkou, sviežou arómou, jemne korenistú s nádychom citrónu. Je to príjemná izbová vôňa. Vôňa má harmonizujúci účinok, ktorý je vhodný najmä na meditáciu a vizualizáciu, napomáha k stavu hlbokého pokoja bez ospalosti.

Kadidlo guma, Olibanum Boswellia sacra, B. carteri vyrába živicu dovážanú priamo zo Somálska. Toto je najznámejšia a najcennejšia tradičná živicová aromatická látka používaná po stáročia pre svoj jemný vplyv na pozdvihnutie ľudského ducha – či už myšlienkou, oddanosťou, modlitbou alebo meditáciou. Je to najobľúbenejšia aróma používaná ako olej alebo ako živica s legendou silne spojenou s Kristovým dieťaťom a darom od troch mudrcov. Stromy boli intenzívne využívané a nepovažujú sa za ohrozené druhy.

Gum Kauri, novozélandský jantár, kauri guma z Agathis australis, podobne ako pravý jantár, niekedy obsahuje hmyz a rastlinný materiál v ranom štádiu alebo vo fosílnej forme. Ostatné druhy Kauri tiež vylučujú gumu z ťažkých kmeňov alebo konárov. Výpary z horenia sa používajú v tradičných liečebných postupoch a väčšina druhov poskytuje vonný materiál.

Živica Gum Mastich zo stromu Pistacia lentiscus je priehľadná, citrónovo biela prírodná živica v tvare slzy populárna v starovekom Grécku, Egypte a Stredomorí. Bola kľúčovou zložkou ich starých receptov “Kyphi” pri vytváraní ľahkej, balzamovej, sviežej a jemnej vône nazývanej “vôňa, ktorá poteší bohov.” Je očisťujúca, objasňujúca a duševne osviežujúca. Masticha, ako aj poskytovanie jemného mozgového tonika sa používala pri balzamovaní. Okrem použitia v kadidle sa používa ako žuvačka a tiež v potravinách. Masticha je vhodná na meditáciu a reflexiu so svojou jasnou, žiarivou energiou.

Gum Myrrh je aromatický prírodný oleorezín z malého, tŕnistého druhu stromu rodu Commiphora, myrha a C. momol z Jemenu a Etiópie. Guma je žltkastá a môže byť číra alebo nepriehľadná. Starnutím hlboko stmavne a objavia sa biele pruhy. Myrha sa používala v náboženských rituáloch starých Egypťanov a bola súčasťou Ketoretu, posvätného kadidla z Jeruzalema, ako je zaznamenané v hebrejskej Biblii a Talmude. Ako uvádza kresťanská legenda, myrha bola darom troch mudrcov, aby mu pomohla prekonať bolesť, ktorá mala nasledovať po jeho ukrižovaní. Myrha je liek na zmiernenie bolesti mnohých druhov. Je bežnou súčasťou kadidla používaného pri liečebných rituáloch.

Gum Opoponax, sladká myrha, Opopanax chironium Rastline sa darí v teplejšom podnebí Iránu, Grécka a Somálska, ale je primerane adaptabilná v chladnejšom podnebí, hoci obsah živice je údajne horšej kvality. Vysoko horľavá živica sa spaľuje, pretože kadidlo má balzamovú vôňu prirovnanú k levanduli. V medicíne sa používa na zmiernenie kŕčov, astmy a hystérie. Legenda hovorí, že kráľ Šalamún považoval Opopanax za najušľachtilejšiu z vonných žuvačiek.

Imperial Opoponax je založený na zmesi sladkej živicovej arómy opoponaxu zmiešanej s orientálnymi ingredienciami považovanými za najušľachtilejšie ako benzoín, santalové drevo, ambra a vanilka.

Gum Pine Resin označuje gumu z radu zdrojov ihličnanov alebo borovíc vrátane Pinus jefferyi z USA a Pinus pinaster, P. palustris, P. sylvestris a P. halepensis a z Európy. Mnohé živice sú cenené ako zložky kadidla a parfumov. Anglické slovo pochádza zo starofrancúzskeho resine z konca 14. storočia, z L. resina „živica“, z gréckeho rétínu „živica borovice“, neznámeho skoršieho pôvodu. Predpokladá sa, že žuvačka uchováva zachytenú energiu a vitalitu slnka a predstavuje silné mužské črty a vlastnosti. Živica má obrovské množstvo praktických aplikácií.

Gum Sandarac, Gum Juniper pochádza z Callitris quadrivalcis v Afrike a iných ihličnanov v Maroku a Austrálii. Bledožlté živicové slzy sú krehké a číre ako jantár. Ide o jednu z najstarších známych terapeutických živíc. Používajú ho umelci a tí, ktorí chcú prácu vyžadujúcu svetložltú živicu. Je bežnou zložkou kadidla a mužských toaletných potrieb.

Gum Sweetgum, Liquidambar formosana, L. Styrax, L. styraciflua Miazga zozbieraná zo stromu Liquidambar dostatočne stvrdne, aby sa dala žuť ako žuvačka, ktorá lieči mnohé problémy, ako je zvykom mnohých v juhoamerických štátoch. Číňania veria jej hodnotu v medicíne a sú si vedomí jej jemného blahodarného vplyvu a cenenej vône.

Gum Traganth z Astragalus gummifer pochádza z Iránu. Prírodná sušená šťava z tohto a niekoľkých ďalších druhov vrátane A. adscendens, A. brachycalyx a A tragacanthus sú zdrojom shirazovej gumy alebo gumového draka. Toto je vysoko cenené ako liek pri vonkajšej aplikácii na popáleniny a tradične na nádory. Moderný výskum skúma jeho protinádorové vlastnosti a existujú náznaky, že by mohol stimulovať imunitný systém. V súčasnosti neexistujú dostatočné dôkazy o jeho plnej hodnote v aromaterapii, keď sa aplikuje na psychiatrickú prax.

Gum Yerba Santa, Gum Bush, Sacred Bush Eriodictyon glutinosum z Kalifornie je aromatický a používa sa v medicíne raz na maskovanie chuti chinínu. Yerba santa, čo doslovne znamená posvätná bylina v španielčine, používaná po stáročia domorodými Američanmi pri liečení rôznych chorôb, najmä súvisiacich s pľúcami a trávením. Bylina sa tiež používa ako tonikum na čistenie krvi, tónovanie nervového systému a stimuláciu mysle. Má sladkú chuť, ale s nádychom horkosti. Bylina sa používa pri domácom rituálnom použití pálená ako kadidlo, ako aj v tekutom extrakte ako perorálna medicína.

Leave a Comment