interiérové rastliny

Calamusový koreň používaný pri poruchách trávenia, bronchitíde, vytrvalosti, kolike, plynatosti a ďalších

Calamus

Latinský názov: Acorus calamus

Botanická čeľaď: Araceae (čeľaď áronovité)

Acorus je latinčina pre “aromatickú rastlinu” a kalamus znamená „trstina“. Vlajka pochádza zo stredoanglického slova vlajka, čo znamená „trstina“. Toto vysoko aromatické rákosie bolo skutočne veľmi vyhľadávané pri tkaní sedadiel stoličiek, lán, rohoží a košíkov. Toto je tiež slávny „koreň kalamusu“, ktorý sa používa na úľavu od bolesti v ľudovej rozprávkovej klasike z hlbokého juhu, Strýko Remus.

Sladká vlajka, pižmový koreň, včielka, sladká tráva, sladký koreň, sladká trstina, flagroot a sladkosť sú niektoré z mnohých regionálnych názvov. Náš rodný Calamus, A. kalamus, je výrazným členom čeľade áronovitých, Araceae, ktorá má na celom svete asi dvetisíc druhov, ktoré žijú predovšetkým vo vlhkých oblastiach. Jeho blízki príbuzní sú jack-in-the-pulpit, zelený drak, šípový áron, zlatý palica a skunk kapusta na severovýchode. Keď kalamus nekvitne, pripomína modrú vlajku a rovnako ako tá je už dlhú dobu vysoko cenenou koreňovou medicínou medzi indiánmi z Východných lesov a inými kmeňmi v celom svojom širokom spektre.

Čeľaď áronovité, Araceae, zahŕňa viac ako 115 rodov a mnohé z jej druhov sú pestované okrasné rastliny z trópov. Pôvodná trvalka Calamus sa nachádza v mokradiach, často stojí vo vode pozdĺž potokov a brehov riek v južnej Kanade od James Bay po Nové Škótsko, na juh po Severnú Karolínu a na západ po Texas a pobrežie Oregonu. Jeho dlhé, mečovité listy sú bledo lesklé zelené, s tuhým stredným rebrom po celej dĺžke. Rastliny môžu dorásť až do výšky päť stôp.

Zrelé stonky môžu medzi májom a augustom vytvárať v polovici smerom von vyčnievajúci kyjovitý spadix (mäsitá valcovitá štruktúra kvetu), ktorá nesie drobné zhluky žltkastozelených kvetov. Tie dozrievajú na malé želatínové bobule, ktoré rýchlo vysychajú a miznú. Všetky časti rastlín sú voňavé, keď sú kefované alebo otlačené, najmä vysoko aromatické podzemné stonky, ktoré sú tak cenené v indiánskej medicíne.

Dlhé, plazivé podpníky s mnohými drobnými korienkami pozdĺž spodnej polovice sa zvyčajne vykopávajú z piesku alebo vlhkého bahna, kde tieto rastliny rastú v hustých kolóniách. Staré kolónie Calamusu môžu zaujať celú eko-niku na nízkych, vlhkých pastvinách alebo močiaroch, čím vytlačia takmer všetky ostatné rastliny. Po presadení do záhrady sa z nej stane nádherná, pomaly rastúca okrasná rastlina.

Tradičné použitie:

Niektorí pozorovatelia špekulujú, že domorodé národy si tieto cenné korene niesli so sebou a pri sťahovaní a obchodovaní zakladali nové porasty Calamusu v blízkosti svojich sídiel. Rastlina bola pre amerických Indiánov taká cenná, pretože mala nespočetné množstvo liečivých a duchovných vlastností, že bola primárnou obchodnou komoditou.

Korene sú teplé, aromatické, štipľavé a horké a oveľa lepšie sa vylúhujú vo vode ako vo víne alebo liehovine, pretože tomu druhému odolávajú. Indické deti mali obzvlášť v obľube koreň kalamusu a malý kúsok hrýzli, čo bolo vynikajúce na úľavu od koliky, podráždeného žalúdka, dokonca aj bolesti zubov. Calamusový koreň bol skorým vývozným artiklom z kolónií, veľmi vyhľadávaný v Anglicku a Číne

Cheyenne nazývali kalamus wi’ukh je e’evo (horký liek) a obchodovali so Siouxmi, aby získali rastlinu. Na náhrdelníky, šaty alebo prikrývky svojich detí priviazali malý kúsok kalamusového koreňa, aby zadržali nočných duchov a požehnali ich sny. Muži a ženy v mnohých rôznych kmeňoch nosili dlhé čepele listov ako girlandy a na ozdobu vlasov. Kmene Veľkých jazier používali kalamus vo veľkej miere. Malé kúsky koreňa sa žuvali a držali v ústach na znecitlivenie bolesti zubov a iných problémov s ústami a na liečbu bolestí žalúdka, iných tráviacich problémov, bolesti hrdla a prechladnutia. Na liečbu rovnakých problémov sa pili aj infúzie z koreňa kalamusu. Calamusovou vodou sa často kropili posvätné predmety a obydlia, zatiaľ čo sa modlili za obnovu.

Hudson Bay Cree nazývaný kalamus pow-e-men-arctic čo znamená “oheň alebo koreň horkej papriky”. Penobscot a Nanticoke to nazývali koreň pižma a začiatkom dvadsiateho storočia sa zistilo, že kalamus je možno najdôležitejšou bylinkou vo farmakológii Penobscotu. Penobscotská legenda hovorila, že indiánov zmietal mor choroby a nikto nevedel, ako ľudí vyliečiť. Jednej noci potom muža vo sne navštívila ondatra. Pižmoň mu povedal, že je koreň a kde ho nájde. Muž sa prebudil, vyhľadal koreň ondatry, vyrobil si z neho liek a vyliečil ľudí z moru. Časti sušeného koreňa boli narezané, zviazané a zavesené, aby sa zachoval takmer každý dom. Stan Neptune, súčasný umelec, rezbár a historik z Penobscotu, pripomína dôležitosť konzumácie ondatry v zime, keď sa zvieratá kŕmia koreňom Calamus a ich mäso chutí „ako sladká medicína“.

Gladys Tantaquidgeonová, lekárka z Moheganu, poznamenala, že Delaware a ďalší východní Algonquijci pripravovali čaj Calamus, ktorý sa používal na liečbu kašľa, prechladnutia a potlačenia menštruácie. Calamus bol kombinovaný s koreňom sassafras na bolesti čriev medzi Delaware a inými východnými Algonquianmi. Prax ľudí z východnej Algonkie, ktorí nosili kúsok koreňa ondatry, opísala ako prevenciu chorôb, na žuvanie v prípade náhleho ochorenia a len na zabezpečenie dobrého zdravia. Gladys tiež zaznamenala koreň ondatry ako jednu z jedenástich rastlín, ktoré sa spolu namáčali na jarné tonikum. Connecticut Mohegan tiež používal malé kúsky koreňa kalamusu na liečbu reumatizmu a prechladnutia. Od talizmanov až po sofistikované zlúčeniny, Calamus je aj naďalej najcennejšou zdravotnou pomôckou.

Meno Pawnee je kahtsha itu (liek ležiaci vo vode) a vo svojich tajomných obradoch majú piesne o kalamuse, pretože tieto rastliny boli považované za rastliny s mystickými silami. Dlhé čepele sa používali slávnostne na girlandy a pripevňovali sa na dôležité predmety, aby priniesli šťastie a silu. Nazval to Osage pexe boao’ka (plochá bylina) a Omaha a Ponca to nazývali makan-ninida; korene sa žuvali na liečbu cukrovky, najmä medzi Dakotami. Potawatomi naprášil koreň ako styptik.

Calamus sa vyskytuje na celom svete, najmä v severných zemepisných šírkach, a má dávnu históriu použitia. Nelúpaný, sušený podzemok bol oficiálne uvedený v US Pharmacopoeia od roku 1820 do roku 1916 a v Národný formulár od roku 1936 do roku 1950. Lekári ho predpisovali pri tráviacich ťažkostiach, žalúdočných ťažkostiach a plynatosti a ako celkové tonikum.

Moderné využitie:

Výťažky a horčiny vyrobené z koreňa kalamusu sa naďalej užívajú na zmiernenie žalúdočných kŕčov a porúch trávenia. Calamus je už dlho cenený ako ochucovadlo a tonikum, najmä v aromatických horčinách, a ako stimulant a karminatív. Calamus je aj naďalej veľmi cenným doplnkom mnohých liečebných receptúr, obradov a zdravotníckych praktík amerických Indiánov a stále sa sám používa v základných spôsoboch liečenia od kmeňa ku kmeňu. Mnoho amerických indiánskych tradičných spevákov nosí sušený koreň na žuvanie, aby si zlepšili svoj spev.

Calamus je dôležitou súčasťou čínskeho, ajurvédskeho a západného bylinkárstva. Podzemok alebo koreň je ceneným liekom na trávenie a tonikom pre nervový systém. Stimuluje chuť do jedla, zmierňuje plynatosť a koliku a je formulovaný v tinktúrach a odvaroch, ako aj v práškoch. Aromatické vlastnosti robia z listov cenný odpudzovač hmyzu.

Upozornenia:

Niektoré ázijské odrody boli označené ako nebezpečné, pretože boli spojené s nádormi nájdenými u niektorých laboratórnych potkanov. Za karcinogénne činidlo sa považuje asarón, zložka prchavého oleja. U amerických druhov sa to zrejme nevyskytuje.

Potreby rastu a rozmnožovania:

Vo voľnej prírode môže Calamus v plytkej vode vytvárať husté, prepletené rohože. Jar alebo jeseň je vhodný čas na kopanie a zber vonkajších koreňových špičiek, tri až šesť palcov dlhé. Umiestnite ich asi dva palce hlboko do záhradnej pôdy. Mladé klíčky môžu rýchlo rásť a vysielať veľa bielych chlpatých korienkov. Tieto rastliny sú peknými záhradnými doplnkami, pretože ich lístie je nápadné.

Spoločníci:

Calamus dobre rastie v spoločnosti modrej vlajky, kardinálskeho kvetu, zlatého vlákna a kazateľnice. Pomerne dobre porastie aj s inými vlhkomilnými bylinkami.

Leave a Comment