tipy a triky pre rastliny

Cenné tipy na vytváranie nádhernej záhradnej krajiny

Keď prinesiete novú rastlinu zo škôlky, aby ste ju zasadili do svojej záhrady, stanete sa dizajnérom, ktorý navrhne záhradnú krajinu, ktorú máte. Ak chcete byť skvelým dizajnérom, musíte si uvedomiť určité aspekty, aby ste mohli mať tú najlepšiu krajinu.

Možno ste si všimli, že niektoré záhrady majú usporiadaný vzhľad, zatiaľ čo iné s najkvalitnejšou zbierkou rastlín vyzerajú náhodne. Hlavným dôvodom je to, že majiteľ alebo záhradný dizajnér správne nenaplánoval budúcnosť záhrady. Nasledujúce tipy vám pomôžu zaradiť sa medzi tie najlepšie záhradné krajiny, aké môžete mať.

Nasledujúce dobré tipy vám pomôžu mať záhradu, ktorá sa bude odlišovať od ostatných záhrad a tiež vás nebude bolieť hlava z toho, že budete vedieť, čo máte robiť.

Naplánujte si záhradu správne

Krajina záhrady musí byť naplánovaná tak, aby vyzerala krásne už teraz a zároveň myslela aj na budúcnosť. Zistíte, že najlepšie bude zasadiť svoju vzácnu zbierku rastlín tak, aby bolo dosť miesta, keď budete v budúcnosti potrebovať kosačku alebo drvič pňov, aby ste sa dostali na stavebné projekty pre vašu verandu alebo terasu.

Ak sa toto plánovanie neuskutoční teraz, v budúcnosti možno budete musieť vyhodiť svoje vzácne rastliny, aby ste mali priestor na pohyb takýchto zariadení.

Mať ústredný bod

Ťažisko vašej záhrady musí byť také, aby priťahovalo ľudí a upútalo ich pozornosť pri potulkách vo vašej záhrade. Malo by byť iné ako ostatné, ale nie nemiestne. Ako ústredný bod môžete mať starožitnú záhradnú lavičku, ale nepoužívajte predmet, ktorý so záhradou nesúvisí. Skvelým ohniskom môže byť vodná plocha alebo dub, ktorý dodá záhradnej krajine nový rozmer.

Krivky treba skontrolovať

Je dobré mať v záhrade zakrivené cestičky alebo záhony, ale nesmiete to s nimi preháňať. Musí byť jednoduchý, aby vynikol geometrický dizajn, ktorý ste zakomponovali do terénnych úprav. Ak tieto tvary používate príliš často, stane sa to bežné a nikto si ich nevšimne.

Majte pohyb v záhrade

Záhradná krajina, ktorá nemá pohyb, je ako obraz. Obrazy sú dobré na stenách, ale v záhrade musíte mať pohyb, aby ste mohli oživiť a vzbudiť záujem o vašu záhradu.

Možno sa pýtate, ako mať pohyb. Dosiahnuť takýto pohyb vo vašej záhrade je celkom jednoduché pridaním hojdajúcej sa okrasnej trávy alebo kvetov, ktoré lákajú vtáky a motýle, a to pomôže k vytúženému pohybu vo vašej záhrade.

Zvýraznite svoj dom

Dizajn krajiny, ktorý máte vo svojej záhrade, sa musí zhodovať s domom, ktorý máte. Ak máte dom, ktorý nemá veľa architektonických návrhov, potom môžete profitovať z toho, že okraje zjemní záhrada, ktorú máte.

Pri zladení vašej záhrady s domom musíte mať na pamäti, že to nesmiete preháňať. Nesmie to byť také, aby bol váš dom úplne skrytý záhradnými stromami, ktoré máte. To najlepšie zo záhradnej úpravy je také, ktoré pomôže zvýrazniť najmenšie architektonické prvky, ktoré má váš dom.

Myslite úplne inak

Keď navrhujete terénne úpravy vašej záhrady, musíte myslieť úplne inak, ako máte teraz. Napríklad, ak máte prerastené kríky, nemyslite si, že ich musíte takto udržiavať. Keď ho odstránite, môžete byť prekvapení, že nájdete slnečný šport, ktorý môže byť ideálny pre záhon ruží. Neplánujte si teda terénne úpravy podľa aktuálnej situácie, ale rozmýšľajte inak a nájdete nové možnosti, ako mať krajinu ešte krajšiu.

Rastliny vyberajte podľa lokality

Keď si vyberáte rastlinnú základňu pre konkrétne miesto vo vašej záhrade, zvážte rýchlosť rastu a konečnú veľkosť. Ak výber rastlín nezaložíte na týchto úvahách, vynaložené peniaze nepovedú k celkovému skrášleniu, ale v konečnom dôsledku budete musieť minúť viac peňazí na úpravy.

Ak si myslíte, že lacnou rastlinou, ktorá rýchlo rastie, veľa získavate, uvažujete nesprávne. Peniaze, ktoré neskôr vynaložíte na prerezávanie a inú údržbu, zhltnú vaše počiatočné úspory. Majte teda cielený výber záhradných drevín a správne ich rozmiestnite.

Nechajte záhradu ukázať cestu

Dizajn záhrady by mal priviesť návštevníkov k vášmu domu. Nechcete, aby návštevníci stratili cestu, takže záhrada musí ukazovať cestu k domu. Zakrivená cesta alebo veľké hrnce, ktoré umiestnite, musia povedať: “Ahoj, toto je cesta, ktorou musíte ísť.”

Obmedzený počet druhov

Ak máte záhradu, necítite sa pod tlakom, aby ste mali všetky dostupné druhy rastlín. Vyberte si tie druhy, ktoré vám pomôžu k záhrade, ktorá sa ľahšie udržiava a dodáva jej jednotný vzhľad. Druhy vyberajte podľa ročných období, aby ste mohli mať kvety vo svojej záhrade počas celého roka a zároveň prispeli k biodiverzite, ktorú vo vašej záhrade máte.

Vesmírne rastliny správne

To je nanajvýš dôležité, pretože rozhoduje o tom, ako vaša milovaná záhrada prežije. Správne rozmiestnenie rastlín zaisťuje správny prúd vzduchu potrebný na prežitie rastlín a zabraňuje infekcii hubovým hmyzom. Možno máte pocit, že v záhrade sú voľné miesta. Áno, bude a môžete tieto priestory ľahko vyplniť správnym použitím a umiestnením letničiek.

Ovládajte škodcov vo vašej záhrade

Predovšetkým sa uistite, že vaša záhrada je príjemná a bez škodcov. Chyby sú dosť zlé už v letných mesiacoch. Keď pridáte rastliny, veci sa rýchlo zhoršia. Mať rastliny blízko vášho domu môže byť prvým krokom k tomu, aby sa do vášho domova dostali škodcovia. Aby ste zabránili otravným plošticiam, aby sa zmocnili vášho domova, odborník na ochranu proti škodcom navrhuje, aby ste ploštice postrekovali, trávu udržiavali krátkou a pestovali rastliny, ktoré odpudzujú ploštice, ako je bazalka, levanduľa, mäta alebo rozmarín. Tieto tipy bezpečne udržia vašu záhradu bez škodcov a budú si ju užívať počas celého leta.

Takže postupujte podľa týchto tipov a majte záhradnú krajinu, ktorú bude každý obdivovať a závidieť.

Leave a Comment