interiérové rastliny

Chadon Beni – Trini Herb Extraordinaire

Chadon beni alebo shado beni je bylina so silnou štipľavou vôňou a chuťou, ktorá sa vo veľkej miere používa v karibskej kuchyni, najmä pri varení Trini. Vedecký názov pre bylinu je „Eryngium foetidum ale na Trinidade a Tobagu sú populárne „trhové“ názvy pre chadon beni culantro alebo bhandhania.

Culantro sa líši od koriandra alebo koriandra (ďalšia bylina), ktorá nesie vedecký názov „coriandrum sativum“ a nemal by sa zamieňať. Zmätok pochádza z podobnosti vôní týchto dvoch bylín. Rozdiel medzi Chadon beni (alebo culantro) a koriandrom je v tom, že chadon beni (alebo culantro) má silnejšiu a štipľavejšiu vôňu. Treba tiež poznamenať, že chadon beni patrí do botanickej rodiny Apiaceae kde do tejto botanickej čeľade patrí aj petržlen, kôpor, fenikel a zeler. K tomu by som pridal aj aromatickú rodinu!

Rastlina má mnoho ďalších názvov, ako napríklad nepravý koriander, čierny benny, fitweed, bylina kačacieho jazyka, bylina pílovitých listov, koriander pílovitý, koriander ostnatý a koriander dlhý. V hindčine sa to označuje ako „Bhandhanya“. Rôzne krajiny majú pre túto bylinku aj svoj vlastný názov. Niektoré príklady:

 • Alcapate (El Salvador)
 • Cilantro extranjero, koriander habanero, parejil de tabasco (Mexiko)
 • Ngo gai (Vietnam)
 • Pak chi farang alebo pak chee (Thajsko)
 • Racao alebo recao (Portoriko a Španielsko)
 • Cezmína morská (Británia)
 • Jia yuan qian (Čína)
 • Fitweed alebo spiritweed (Jamajka)
 • Langer koriander (Nemecko)
 • Stinkdistel (Holandsko)
 • Culantro, Shado beni alebo Chadon beni (Trinidad a Tobago)

V Trinidade a Tobagu takmer všetky naše recepty vyžadujú chadon beni. Bylina je široko používaná na dochucovanie mnohých jedál a je základnou bylinkou používanou pri dochucovaní mäsa. Používa sa do marinád, omáčok, fazuľových jedál, polievok, chutney, snackov a so zeleninou. Jedno obľúbené chutney, ktoré na ostrove radi vyrábame, je „Chadon Beni Chutney“, ktoré sa zvyčajne podáva s obľúbeným občerstvením z trini nazývaným pholourie (vyslovuje sa po-lor-rie). Ak na svojom trhu nenájdete culantro, môžete ho vždy nahradiť koriandrom, ale budete musieť zvýšiť množstvo použitého koriandra alebo ho vyhľadať podľa mnohých názvov, ako je uvedené vyššie.

Listy chandon beni sú kopijovité, zúbkované a tuho ostnaté a tmavé, zelené, lesklé listy sú zvyčajne 3-6 palcov dlhé. Každá rastlina má stonku, zvyčajne 16 palcov vysokú, s menšími pichľavými listami a zelenkastým kvetom v tvare kužeľa. Pri zbere listov bylinky si treba dávať veľký pozor, pretože pichľavé listy kvetu vás môžu svrbieť. S tým sa však dá ľahko bojovať tak, že si nasadíte rukavice alebo jemne odsuniete stonku kvetu pri zbere listov.

Listy chadon beni sú tiež bohaté na železo, karotén, riboflavín a vápnik a sú výborným zdrojom vitamínu A, B a C. Táto bylina má tiež liečivé vlastnosti. Listy rastliny sú dobrým liekom na vysoký krvný tlak a epilepsiu. V niektorých karibských krajinách sa nazýva fitweed, pretože má antikonvulzívne vlastnosti. Je to stimulant a má protizápalové a analgetické vlastnosti. V skutočnosti by sa celá rastlina mohla použiť na liečbu bolesti hlavy, hnačky, chrípky, horúčky, vracania, prechladnutia, malárie, zápchy a zápalu pľúc.

Chadon beni rastie lepšie v horúcom vlhkom podnebí. Dá sa pestovať zo semienka, ale pomaly klíči. Táto rastlina bude musieť dostať plné slnko do čiastočného tieňa a umiestniť ju do úrodnej, vlhkej a dobre odvodnenej pôdy.

Toto je jedna z mojich najobľúbenejších bylín pri varení as takými chuťovými a zdravotnými vlastnosťami sa bez tejto jednoduchej, ale mimoriadnej bylinky nezaobídem.

Leave a Comment