aromatické rastliny

História aromaterapie – Čína 2700 pred Kristom – Východná India 2000 pred Kr. – Biblia

Čína – 2700 pred Kristom – Pre starých Číňanov bol malý rozdiel medzi liečebnými kúrami pre myseľ a telo. Na liečenie tela sa používali aj látky, ktoré vyživovali a podporovali liečenie mysle. Číňania považovali parfumy za liek. Staroveké bylinné tradície, ktoré sa dnes praktizujú, vrátane akupunktúry, sa začali publikáciou Klasika internej medicíny Žltého cisára od Huang Ti. Tento staroveký text sa zaoberá predovšetkým príčinami a liečbou chorôb.

Ajurvéda Východná India – 2000 pred Kristom – V starovekom údolí Indus (ktoré sa dnes nachádza predovšetkým v krajinách Indie a Pakistanu) sa našli zariadenia na destiláciu terakoty a nádoby na parfumy z roku 3000 pred Kristom. Použitie rastlinných aromatických látok v indickej kultúre bolo rozsiahle. Aromatické rastliny a oleje sa používali v každom aspekte ich života, vrátane kozmetických procedúr, parfumérie, liečebných praktík, očistných a rituálnych kúpeľov a náboženských obradov.

V starovekých indických tantrických praktikách existovali prepracované rituály potierania tela olejmi na zvádzanie a vzbudzovanie vášní. Védy, najstaršie známe posvätné texty, obsahovali vzorce pre aromatické látky. Rig Veda obsahovala pokyny na použitie viac ako 700 rastlín, vrátane nardu, myrhy, santalového dreva, zázvoru, škorice a koriandra. Človek bol vnímaný ako súčasť prírody a príprava liečivých rastlín bola považovaná za posvätnú prax. Ajurvédska medicína je jednou z najstarších foriem medicíny praktizovanej nepretržite od staroveku.

Biblia – Rastlinné aromatické látky považované za zlato alebo cennejšie ako zlato boli v starovekom svete vzácne a vysoko cenené. Biblia uvádza množstvo zmienok o používaní aromatických olejov v Novom aj Starom zákone. Starovekí Hebrejci si cenili rastlinné aromatické látky pre liečivé, voňavkárske a posvätné náboženské praktiky. V Biblii dostal Mojžiš recept na olej pomazania na zasvätenie mužov do kňazstva, ktoré sa praktizovalo po celé generácie. Vzorec obsahoval myrhu, škoricu, kadidlo a olivový olej. Mária Magdaléna pomazala nohy svojho Majstra Ježiša vzácnym a drahým Spikenardovým olejom. Fenickí obchodníci priniesli aromatické látky z Orientu na Západ a pomohli vytvoriť veľké obchodné cesty pre rastlinné aromatické látky.

Leave a Comment