názvy rastlín

Imelo je hovno na vetvičke

Moja rodina a ja uvažujeme o tom, že by sme si tento rok zatelefonovali so Santom. Naše mikulášske hovory sú vždy špeciálnou súčasťou našej rodinnej sviatočnej tradície. Radi dodržiavame naše malé tradície a stavím sa, že aj vaša rodina má nejaké vlastné tradície. Dodržali ste niekedy tradíciu bozkávania sa pod imelom? Imelo je vianočná rastlina, ktorú zavesíme do dverí a každý, kto sa pod ňou stretne, sa má pobozkať. Ak to neurobíte, považuje sa to za neslušné a nešťastné. Imelo však nebolo vždy také populárne ako teraz. V skutočnosti je už samotný názov prekvapivý tým, že ide o niečo, čo by inšpirovalo k bozku. Imelo v skutočnosti znamená hovno-palička alebo hovienko-vetvička.

Imelo nerastie v zemi. Imelo rastie na vrcholkoch stromov. Rozprestiera svoje korene pod kôrou stromov a pije všetky živiny, ktoré tam strom má. Vtipné je, ako sa imelo dostane hore na oblohu a na vrcholky stromov? Nevyrastie len tak zo vzduchu. Imelo sa šíri ako vírus a pôsobí ako parazit. Vták zožerie bobule imela a potom odletí. Neskôr, keď je vták vysoko na oblohe, vykaká sa a hovienka pristanú na strome. Hovno pôsobí ako špina a z hovienka vyrastie imelo, ktoré sa naozaj volá „Misteltan“. Keď prvýkrát vyklíči, vyzerá len ako vetvička. Anglosaxtonské slovo, z ktorého imelo pochádza, je Mistel, čo znamená hovienka, a tan, čo znamená vetvička. Imelo je vetvička hovienka. Presná fráza by bola, hovienko na vetvičke.

Stavím sa, že sa pýtate, prečo sa ľudia bozkávajú pod imelom. To je veľmi zaujímavá otázka. Pochádza zo severskej mytológie. Frigga bola severský boh lásky a krásy a matka Baldura. Keď sa narodil Baldur, boh slnka a leta, jeho matka požiadala všetky zvieratá a všetky rastliny, aby Baldurovi neubližovali, aby žil večne a letný syn vždy prišiel. Problém bol v tom, že existoval nahnevaný a zlomyseľný boh menom Loki a nemal rád Baldura.

Loki vedel, že Frigga požiadala všetky rastliny, aby Baldurovi neublížili, ale imelo prehliadla. Baldur teda vyrobil šíp s jedom z imela a oklamal jedného z Baldurových priateľov, ktorý bol slepý, aby šíp vystrelil a ten Baldura zabil. Frigga bola taká smutná, že jej zomrel syn, že tri dni plakala. Keď Baldur zomrel, vzal so sebou letného syna a na tri dni bola tma. Svet bol ponorený do zimy bez slnka. Frigga požiadala všetky zvieratá a všetky rastliny, aby priviedli späť jej syna, ale nikto z nich nemohol.

Friggine slzy boli také silné, že sa vyliali na zem a priviedli Baldura späť z hrobu. S Baldurovým novým životom sa slnko vrátilo a vrátilo život opäť do letného sveta. Frigga bola taká šťastná, že má svojho syna späť, že vyhlásila imelo za posvätné a že každý, kto sa pod ním prejde, by sa mal od toho dňa bozkávať. Svet mu rád vyhovel.

Jedna vec, na ktorú ľudia zabúdajú na bozkávanie pod imelom, je, že by sa mali bozkávať iba pod imelom, na ktorom sú bobule. Keď sa chlapec a dievča stretnú pod imelom, pobozkajú sa a potom si chlapec odtrhne jednu bobuľu. Keď už na imelo nie sú žiadne bobule, práva na bozkávanie sú preč.

Leave a Comment