aromatické rastliny

Korzika – ostrov pre gurmánov

Ostrov Korzika má zvláštny tvar, predstavte si strapec hrozna, ktorý drží na stonke na vrchu. Divoký a úžasne krásny Cap Corse tvorí stonku. Rovnováha zoskupenia sa odráža v enormne rozmanitej topografii, horských štítoch (120 vrcholov dosahujúcich nad 2000 metrov), riečnych roklinách, piesočnatých plážach a sviežich plániach. S manželom nám niektorí priatelia povedali, že Korzika je ako mini-Francúzsko, ktoré ponúka zo všetkého na malom priestore. Ostrov nepochybne ponúka cestovateľom bohatý a chutný zážitok v rámci svojho 1000 km pobrežia. Korzické obyvateľstvo je hrdo na svoje miestne vyrábané potraviny a nápoje. Cítili sme ako svoju povinnosť ochutnať počas nášho pobytu širokú škálu dostupného tovaru.

Nasledujú ABC korzické ponuky pre hladných a vyprahnutých cestovateľov:

Domaine Arena – jedno z najlepšie hodnotených vín na ostrove ponúkajúce vynikajúce červené a biele odrody. Tento vinár sa nachádza v regióne Patrimonio. Boli jednou z prvých viníc, ktoré začali náročný proces opätovného vysádzania klasického korzického hrozna, akým je Biancu Gentile. Víno je vyrobené v bio štýle a je lahodné.

Brocciu – syr sa vyrába zo srvátky ovčieho (brebis) alebo kozieho mlieka. Má podobnú textúru ako ricotta, ale je vhodná pre bezlaktózové diéty. Brocciu sa považuje za jednu z národných potravín Korziky. Syr je pozoruhodne všestranný; používa sa vo všetkom od beignet (šišiek) po omelety a cestoviny.

Châtaignes (gaštany) – považovaný za “strom života” na Korzike. Strom sa spomína v korzických záznamoch už v XIII. storočí. Štúdie však ukázali, že strom bol prítomný v neolite. Strom kvitne v máji a júni a gaštany sa zbierajú na jeseň (október a november). Ovocie sa suší, lúpe, triedi, zahrieva a nakoniec melie na múku. Múka sa predáva všade a používa sa v širokej škále sušienok, koláčov, chlebov a dokonca aj ovsenej kaše nazývanej pulenda.

Chlieb mŕtvych “Pain des Morts” – tento sladký chlieb je špecialitou Bonifacia a okolia. Vyrába sa z hrozienok a vlašských orechov. Chlieb nájdete vo všetkých miestnych pekárňach a na utorňajšom rannom trhu. Tradične sa podával na predvečer Všetkých svätých (Halloween), teraz ho nájdete po celý rok.

Baklažán (baklažán) – očividne to nepochádza z Korziky, ale cestovateľ by len ťažko prehliadol značky baklažánov à la Bonifacienne. Vynikajúce vegetariánske jedlo z baklažánu, chleba, mlieka, syra a vajec.

Le Fiadone – toto je korzický tvarohový koláč vyrobený so syrom brocciu ako základom. Je to v podstate syrový koláč, vhodný pre bezlepkovú a bezmliečnu diétu, pretože sa vyrába bez múky.

Hrozno – existovali na Korzike už od Fóceanov v roku 570 pred Kr. Od roku 1960 až do polovice 70. rokov sa plochy s vysadeným viničom rozšírili na štvornásobok predchádzajúceho pokrytia. Dnes je na ostrove deväť regiónov Appellation d’origine contrôlée (AOC) s celkovou produkciou 13 miliónov fliaš. Výroba je zvyčajne v mikrobalíkoch. Mnohé z regiónov majú označené „routes des vins“ pre smädných zvedavých návštevníkov.

med (miel) – ťažko povedať, že ide o produkt s výlučne korzickými koreňmi. Med možno nájsť v mnohých regiónoch po celom svete. Jedinečné sú niektoré príchute ako gaštan a maquis.

Zhovievavosť – nespočetné množstvo príležitostí z čerstvých morských plodov, lákavých koláčov, údenín a čerstvého ovocia.

Džem (cukrík) – ťažko by sa dalo povedať, že džem vynašli na Korzike. Okolo pestovania ovocia a výroby džemov však existuje značný priemysel. Niektoré jedinečné príchute zahŕňajú figu a orechy, klementínku a sladký gaštan.

Kľúčové zložky – typické korzické rastliny, bylinky a kvety rastú divoko v maquis alebo divokých krovinách. Tieto prísady výrazne ovplyvňujú ochutenie mäsa, syrov, medu a miestnych jedál. Niektoré z typických rastlín nájdených v maquis sú rozmarín, vavrín, borievka, šalvia, tymián, mäta, levanduľa, myrta a mnohé ďalšie. Silne aromatická vôňa maquis je kľúčovou zložkou ostrovnej gastronómie.

Lonzu – bravčová panenka

Muscat – na Korzike mimoriadne populárna odroda hrozna. Víno môže byť sladké alebo celkom suché. Existuje dokonca aj šumivá odroda. Zvyčajne sa podáva ako aperitív.

Noisette (lieskové orechy) – hoci nie je taký výrazný ako gaštan, lieskový orech je znovu zavedenou plodinou. Orechy sa používajú v mede, olejoch, múke a cukríkoch.

Olivy – rastú bohato, ako je to bežné v stredomorskom podnebí, na Korzike sa ovocie necháva dozrieť na strome. Zrelé olivy sa zbierajú ručne v novembri až januári alebo vo februári až máji do sietí. Z olív sa vyrába olej, mydlá a iné produkty.

Pompelo a Clementine – produkcia citrusov na Korzike sa vo všeobecnosti nachádza na severnom konci ostrova. Citrusy sa buď konzumujú na ostrove, alebo sa vyvážajú výhradne do Francúzska.

Kvintesenciálny – v oblasti Stredozemného mora by bolo ťažké tvrdiť, že jedna potravina alebo výrobok je pre určitú oblasť jedinečný. Storočia námorného obchodu na Korzike ovplyvnili rozvoj produktov a priemyslu. Na Korzike je jedinečné to, že ostrov ponúka takú širokú škálu produktov vďaka rôznorodosti terénu, nadmorskej výšky a dlhého pobrežia.

Rosé – Nielluccio je hrozno bežné v ružovom víne a je jednou z pôvodných odrôd na Korzike.

Sciacarello – hrozno červeného vína prevažne z oblasti Ajaccio.

Tianu – guláš z diviny.

U Corsu – tradičný jazyk Korziky, ktorý znie trochu ako taliančina.

Vermentinu – suché biele vínne hrozno.

Diviak – často podávané s korzickými červenými vínami.

X-Extra Special – jedlo na Korzike je podobné ako v mnohých krajinách okolo Stredozemného mora. Je ovplyvnená klímou, morom a do veľkej miery aj históriou. Čo je obdivuhodné, je korzická hrdosť na výrobu tovarov, ktoré sú „100% korzické“.

Y-Priezvisko – tradičným pravopisom priezvisk na Korzike je písmeno “i”. Keď však Korzičania dorazili do Portorika (od roku 1830), Španieli písali mená s písmenom „y“.

Zilia – perlivá voda, ďalšie obľúbené značky sú St Georges a Orezza

Užite si svoj ďalší výlet na Korziku!

Leave a Comment