tipy a triky pre rastliny

Najlepšie tipy na jarné hľadanie potravy

Jar je čas na znovuzrodenie. Výzva opustiť temnotu zimy a vyraziť von za slnkom a dlhšími dňami. Prechod zo zimy do jari sa deje rýchlo, čo poskytuje základnú pravdu vo fráze „jar sa objavila“. Možno jeden deň odhŕňate príjazdovú cestu a na druhý deň uvidíte, ako sa cez sneh tlačí skunk kapusta. Svet rastlín prechádza transformáciou zo zimného skladovania a pokoja na jarný rast a expanziu. Vďaka tomu je jar skvelým obdobím na vychádzku von a hľadanie potravy.

Predtým, ako sa vydáte na cestu hľadania potravy, existuje niekoľko tipov a trikov, ktoré vás a svet rastlín ochránia:

  • Správne identifikovať rastlinu. Pred zberom a konzumáciou si vždy buďte 100% istí identifikáciou rastliny. Mnoho rastlín má jedovaté podobné rastliny, takže je nevyhnutné, aby ste ich mohli s istotou identifikovať. Venujte pozornosť starému prísloviu „keď máte pochybnosti, vyhoďte to“. Na trhu existuje množstvo skvelých identifikačných kníh rastlín, ktoré pokrývajú väčšinu zemepisných oblastí. Môžete tiež nájsť kurzy hľadania potravy vo vašej oblasti, ktoré môžu byť zábavným spôsobom, ako sa dozvedieť o miestnych rastlinách.

  • Praktizujte trvalo udržateľný zber pre všetky rastliny, ktoré zbierate. Nikdy neberte viac, ako potrebujete, a nezabudnite nechať dostatok, aby rastliny prežili a prosperovali. Majte na pamäti, že pokiaľ nelikvidujete invázny druh, hľadanie potravy by nikdy nemalo negatívne ovplyvniť prežitie populácie rastlín. Nájdite si čas na to, aby ste sa dozvedeli, aké rastliny sú vo vašej oblasti invazívne a ktoré rastliny sú ohrozené a nemali by sa nikdy zbierať.

  • Krmivo v oblastiach, o ktorých viete, že sú čisté a neboli ošetrené chemikáliami. Dávajte si pozor na hľadanie potravy pozdĺž ciest a pod elektrickým vedením.

  • Zber podzemných zásobných orgánov; cibuľky, hľuzy, pakorene atď. s dodatočným zohľadnením, pretože zber môže rastlinu zabiť. Skorá jar a neskorá jeseň sú najlepším obdobím na zber podzemných zásobných orgánov, pretože energia rastliny sa uchováva pod zemou. Koncom jari a leta rastlina presmeruje energiu na nadzemný rast a produkciu kvetov a semien. Niekoľko príkladov bohatých koreňov na zber potravy na jar je čakanka, púpava a lopúch.

  • Hľadajte listovú zeleninu, ktorá je hviezdami jarného zháňania potravy. Tieto čerstvé potraviny sú dostupné dlho predtým, ako naše záhrady začnú produkovať. Vo väčšine oblastí je na výber pomerne málo listovej zelene. Púpava, čakan, jahňacia štvrtina, cesnaková horčica a fialka sú bežne kŕmené zelené. Urobte si prieskum, aby ste zistili, ktorá zelenina sa najlepšie konzumuje surová a ktorá najlepšie chutí dusená alebo dusená.

Vytiahnite gumené čižmy a záhradné náradie a vydajte sa von za dobrodružstvom pri hľadaní potravy. Hľadanie potravy je bezplatné a môže poskytnúť čerstvý a lahodný doplnok k vášmu ďalšiemu jedlu. Využite naplno jarné hľadanie potravy, pretože leto je už za rohom!

Leave a Comment