názvy rastlín

Najväčšie slonie ucho na svete – obrovský kmeň Colocasia Gigantea Thailand

Kedy bol objavený obrovský kmeň v Thajsku?

Obrovský kmeň Colocasia gigantea Thailand objavila v roku 2003 bývalá manažérka výskumu Plant Delights Dr. Petra Schmidt. Petra je expertka na aroidy, ktorú majiteľ PDN Tony Avent poslal do juhovýchodnej Ázie na expedíciu zameranú na zber rastlín (pozri zoznam expedícií rastlín PDN tu).

Petra cestovala po Laose a Thajsku a držala oči pred niečím novým a úžasným… a chlapče, či sa jej niekedy podarilo zaplatiť špinu! Počas pobytu v provincii Kanchanaburi ju miestny sprievodca zaviedol k absolútne obrovskému exempláru Colocasia gigantea rastúcemu v národnom parku. Ako môžete vidieť na obrázku, rastlina bola väčšia ako minivan, v ktorom cestovala Petra!

Petra zozbierala semená z rastliny a sadenice sa stali základom pre rastlinu, ktorú máme dnes na trhu. Sadenice sú všetky mierne odlišné, ale všetky sú oveľa väčšie ako priemer. Preto ho nazývame ThailandGiant Strain namiesto toho, aby sme mu dali nejaký kultivarový názov… rastliny nie sú klony.

Do akej veľkosti narastie?

Obrovský kmeň Colocasia gigantea Thailand Giant Strain je v našej záhrade Raleigh, NC, mierne odolný. Uspí pri prvom náznaku chladného počasia na jeseň a zostane spať až do nasledujúceho leta. Rastlina sa prebudí až keď je veľmi veľmi teplo… čo je u nás zvyčajne júl. Rastie pomerne rýchlo a koncom septembra sa blíži k maximálnej veľkosti v našej záhrade. Náš vrchol dosahuje výšku asi 6 ‘, ale každý list je obrovský a môže byť ľahko 3′ široký a 4,5’ dlhý. Naša krátka teplá sezóna výrazne obmedzuje jeho maximálnu veľkosť. Táto rastlina bude oveľa väčšia v polotropických štátoch USA, kde sa cíti skôr ako vo svojej domovine Thajsku.

Vo svojom prirodzenom domove vyrástol rodič nášho kmeňa semien vysoko cez 9 ‘vysoký… skutočne monštruózne!

Ako sa staráme o Thajsko Giant

Colocasia gigantea Thailand Giant Strain je pevná rastlina zóny 8. Raleigh sa nachádza v zóne 7b, a preto musíme podniknúť kroky na ochranu našej rastliny počas zimy. Nasledujúci zoznam je vrcholom nášho úsilia:

  1. Náš Thailand Giant vysadíme na miesto, ktoré zostáva v zime suché. Vlhké miesto podporí zimnú hnilobu
  2. Koncom leta alebo jesene rastlinu vykopeme a znovu zasadíme hlbšie. Nedávno sme sa dozvedeli, že kolokázie majú tendenciu v priebehu času stúpať v pôdnom profile. Musíme tomu čeliť, aby koruna nezamrzla.
  3. Na jeseň odstránime odumreté lístie a na cibuľku na izoláciu nahromadíme kopec nastrúhaných listov.
  4. Koncom jari odstránime postrúhané listy, aby zem nezostala príliš vlhká.
  5. Počas leta udržiavame pôdu rovnomerne vlhkú, nie však premokrenú. Na rozdiel od C. esculenta, ktorý má rád mokré nohy, C. gigantea nie.

Leave a Comment