aromatické rastliny

Odhaľovanie debunkerov – skutočná liečivá hodnota aromaterapie

Bola aromaterapia neprávom obvinená?

Hľadanie výrazu „aromaterapia“ vyvolá niekoľko stránok, ktoré tvrdia, že aromaterapia je nejakým podvodom. Že výrobcovia a predajcovia esenciálnych olejov robia „pochybné“ tvrdenia o účinnosti esenciálnych olejov. Zdá sa, že títo ľudia si neurobili domácu úlohu alebo neporovnali platnosť vedeckého výskumu s tým, ktorý vytvorila konvenčná medicína, ktorý by sa v skutočnosti mohol ľahko považovať za „pochybný“ použitím rovnakých kritérií. Dobre, v skutočnosti sa nepoužívajú žiadne kritériá, len niekoľko slov, ktoré prezentujú aromaterapiu ako mäkkú vedu, na ktorú treba zanedbávať spolu so všetkým ostatným, čo sa dalo nájsť pod hlavičkou „new age“.

Čo keby sme sa začali zhodovať na tomto: Že NIEKTORÉ z aromaterapie je v skutočnosti „mäkká veda“? Že NIEKTORÍ ľudia sa môžu pri vdychovaní Levandule cítiť uvoľnenejšie a niektorí nie? Aromaterapeuti nebudú v tomto bode nesúhlasiť – budú sa však brániť, keď sa lekárske aplikácie esenciálnych olejov vyhodia s jemnou stránkou „aromaterapie“. Veda PODPORUJE mnohé tvrdenia o aromaterapii platnými údajmi, dokonca aj o „mäkkej vede“ praxe. Tu je pohľad na vedu za aromaterapiou, na diery v argumentoch populárnych debunkerov a na to, prečo má aroma-medicína svoje miesto v dnešnej lekárskej praxi.

Problém obrazu aromaterapie

Problém imidžu aromaterapie vidíme v tomto: Väčšina ľudí to slovo počuje a verí, že to naozaj súvisí s „vôňou vecí“ a nie s „vecami, ktoré voňajú“. Je to malý, ale veľmi dôležitý rozdiel. Aromaterapia je skutočne kompletné odvetvie medicíny, ktoré využíva chemicky prchavé (ľahko odpariteľné) zložky rastlín na liečbu širokého spektra chorôb. NEMÁ TO do činenia len s účinkami týchto rastlinných chemikálií na ľudí, ktorí ich cítia. Prakticky každý profesionálny aromaterapeut vám povie, že veľký medicínsky prísľub aromaterapie nespočíva v ich príjemných vôňach, ale skôr v ich schopnosti úspešne liečiť široké spektrum infekčných chorôb (ako je MRSA, „Superbug“), ich účinku ako chemoterapeutických látok, protizápalových látok, látok na hojenie rán a iných „tvrdých“ medicínskych aplikácií.

Hľadanie skutočných údajov o účinnosti esenciálnych olejov

Rýchly pohľad na výskum dostupný na Pub Med, databáze tisícok recenzovaných vedeckých a lekárskych časopisov, ktoré sú voľne dostupné online, odhaľuje tisíce citácií výskumu uskutočneného s použitím esenciálnych olejov. Áno, v skutočnosti existujú štúdie, ktoré neviedli k presvedčivým dôkazom, že ručné masáže levanduľovým krémom nespôsobili, že sa ľudia cítia lepšie ako ručné masáže neparfumovaným mliekom. Existujú však štúdie, ktoré ukazujú, že ľudia po inhalácii levandule lepšie spia. A existuje štúdia, ktorá ukazuje, že tvorcovia stresu imunitného systému zostali po vdýchnutí linaloolu (izolovaná zložka levandule) nezmenené, ale existuje aj 15 štúdií (podľa posledného sčítania), ktoré ukazujú pozitívne významné výsledky, ak človek hľadá výrazy „levanduľa“ a „axiolytikum“ (technický výraz pre prostriedok na zníženie stresu). Výsledky pre „acetaminofén“ a „bolesť“ MÔŽU byť rovnako silné; tie pre „minoxidil“ a „vlasy“ takmer určite nie sú.

Neopodstatnený pohľad skeptikov

Takže aromaterapeuti dokonca pripustia, že existujú zmiešané výsledky. Zatiaľ čo odporcovia používajú tieto údaje na vyjadrenie “aromaterapia nefunguje”, rozumné tvrdenie sa zdá byť: “každý je iný. Niektorí ľudia reagujú a niektorí nie. Môže sa stať, že by reagovali na inú arómu, alebo možno vôbec.” Robert T. Carol zo skepdic.com: “…Musím konštatovať, že aromaterapia je väčšinou pseudovedecká alternatívna liečebná terapia. Je to zmes folklóru, pokusov a omylov, anekdot, svedectiev, spiritualizmu New Age a fantázie.” Zdá sa, že Stephen Barrett, MD z Quackwatch, v skutočnosti nehovorí o esenciálnych olejoch, ale len znepokojuje celý nápad.

Iste, môžu sa objaviť nejaké nepodložené tvrdenia, ale hrajme fér. Koľko smrtiacich liekov bolo stiahnutých z trhu po tom, ako prísne vedecké výskumy, ktoré zaplatili výrobcovia liekov, tvrdili, že sú „bezpečné a účinné“? Jeden graf umiestňuje úmrtia pripisované „správne predpísaným a užívaným drogám“ medzi ľudí spôsobených alkoholom a tými, ktoré sú spôsobené alkoholom – tieto nehody sú tesne nad „lekárskymi nehodami, ktorým sa dá predísť, a všetky tieto nad smrteľnými dopravnými nehodami. Koľko ľudí zomrelo na používanie esenciálnych olejov? Viete nakresliť kruh? A čo písmeno, ktoré sa nachádza medzi „n“ a „p“?

Najnovšie vo výskume vôní a medicíny

Na vrchole aroma-medicíny: Veľkou správou je, že esenciálne oleje, áno, presne tie isté, ktoré sa používajú v aromaterapii (toto je myšlienka, ktorú sa snažíme naplniť!), sú vysoko účinné antibiotiká a antivirotiká. Opäť vás pozývame hľadať „esenciálny olej“ a „mrsa“ – toto je „superbug“ baktérie Staphylococcus aureus, ktorý sa stal odolným voči bežne dostupným antibiotikám (MR v názve znamená „odolný voči meticilínu“). Nájdete tu štúdie preukazujúce účinnosť esenciálneho oleja Tea Tree v klinických aplikáciách a pozitívne výsledky v laboratóriu s použitím niekoľkých ďalších olejov. A doteraz sa predpokladá, že tieto oleje nemajú v účinných dávkach žiadne nepriaznivé účinky.

Esenciálne oleje identifikované ako látky ničiace rakovinu

Potom je tu nespočetné množstvo štúdií, ktoré dokazujú účinnosť esenciálnych olejov pri ničení rakoviny. Nedávna štúdia v časopise “Chemico-Biological Interactions” poznamenala, že linalool, bežná zložka esenciálneho oleja, úplne vyhubil konkrétnu bunkovú líniu rakoviny pečene vo veľmi, veľmi malých koncentráciách. Vyskúšajte „esenciálny olej“ a „rakovinu“ v Pub Med a získate výsledky ako „Kadidlový olej získaný z Boswellia carteri indukuje cytotoxicitu špecifickú pre nádorové bunky“ (možno toto je terminológia „spiritualizmu New Age“, o ktorej ešte neviem). Ďalším výsledkom je „Protirakovinová aktivita esenciálneho oleja z Cymbopogon flexuosus“ (esenciálny olej z citrónovej trávy) so záverom „Naše výsledky naznačujú, že olej má sľubnú protirakovinovú aktivitu a spôsobuje stratu životaschopnosti nádorových buniek aktiváciou apoptotického procesu, ako je identifikovaný elektrónovou mikroskopiou“. Zoznam, samozrejme, pokračuje (v skutočnosti je dnes pre toto vyhľadávanie 388 výsledkov).

Prečo potom všetka kritika?

Prečo sú teda tieto kritiky aromaterapie také populárne, aspoň v očiach Google? Prečo niektorí ľudia majú radi horory a autonehody – nie som si istý, naozaj. Môže to súvisieť s tým, že medzi „aromaterapiou“ a „Glade Plug-in Osviežovačom vzduchu (TM)“ v mysliach mnohých ľudí existuje užší vzťah ako medzi „aromaterapiou“ „kadidlom“ a „cytotoxicitou špecifickou pre nádorové bunky“. Jednou realitou je, že koncept Glad Plug-In tlačí oveľa viac peňazí. Pretože esenciálne oleje nemôžu byť patentované ako lieky, množstvo peňazí, ktoré zarobí Really Big Business, je zanedbateľné.

Zmena populárneho pohľadu na aromaterapiu

Je teda na malých spoločnostiach zaoberajúcich sa prírodným zdravím, individuálnych praktizujúcich a úžasných vzdelávacích a výskumných zariadeniach, ktoré vykonávajú technickú prácu, aby sa dostali k slovu. A najmä trochu rozkolísať loď, keď takzvané autority vydávajú skutočne pochybné tvrdenia o pochybnej povahe aromaterapie. Rastlinná medicína udržiava ľudské bytosti pri živote po tisícročia – esenciálne oleje sú len veľmi aktívne molekuly produkované rastlinami a aromaterapia je takzvaná, pretože sa zaoberá terapeutickými aplikáciami týchto aromatických molekúl. Aromaterapia. Dajte slovo!

Leave a Comment