tipy a triky pre rastliny

Pestovanie ruží v suchom stredomorskom podnebí – je kompatibilné so záhradníctvom šetriacim vodu?

Ruže sú väčšinou veľmi náročné na potrebu vody. S výnimkou niekoľkých druhov ruží stredomorského a stepného pôvodu (tj Stredná Ázia), pestované odrody, ktoré záhradkári poznajú, konzumujú na svoj najlepší výkon 3-4 krát viac ako suchovzdorné krajinné kry.

Napríklad známe hybridné čajové ruže ako Chrysler Imperial, Queen Elizabeth alebo Peace, bude vyžadovať približne 700 mm (30 palcov) dodatočného zavlažovania ročne v suchom stredomorskom podnebí, ktoré obsahuje 250 – 450 mm zimných zrážok. V porovnaní s tým kríky a kríky ako Kalina, Pistácie, Melaleuca alebo Grevillea vystačia na 100-200 mm ročne, ba dokonca aj menej. Otázkou je, ako sa dajú pestovať ruže v rámci vodných obmedzení suchého podnebia?

Pred odpoveďou si pripomeňme, aký jedinečný môže byť veľký ružový krík. Čo sa dá porovnať s množstvom ohnivočervených floribund pri obielenej stene? Alebo krása a vôňa toľkých báječných hybridných čajov? Vo väčšine záhrad v stredomorskom štýle je miesto pre ruže, ak sa dá nájsť spôsob, ako znížiť spotrebu vody.

Definované záhony ruží

Prvým krokom je samozrejme obmedziť plochu, ktorú ružové kríky pokrývajú, a sústrediť ich len do jednej malej časti záhrady. Je pravda, že táto malá časť bude potrebovať veľa vody, ale ich vysokú spotrebu môžete kompenzovať výsadbou kríkov odolných voči suchu vo zvyšku záhrady.

Okrem niektorých práve spomenutých druhov môžete do zoznamu pridať rastliny, ako sú borievky, Leocophyllum, Pittosporum a Carissa, aby sme vymenovali aspoň niektoré. Šťastnou zhodou okolností má zameranie ruží na jednom mieste dobrý dizajnový zmysel.

Zavlažovanie – samostatná linka pre záhon ruží

Efektívne využívanie vody si vyžaduje, aby ruže potrebovali zavlažovací režim oddelený od ostatných kríkov v záhrade. Nie je možné šetriť vodou, ak sú rastliny šetriace vodu na rovnakej línii ako smädné rastliny, ako sú ruže.

Nie je vždy múdre mať ruže na rovnakej línii ako iné skupiny veľkých konzumentov, ako sú topické rastliny alebo jednoročné kvety, pretože hoci požadované množstvá môžu byť podobné, požadovaná frekvencia medzi zalievaním je často úplne odlišná. Napriek tomu, že ruže sú žrútmi vody, sú citlivé aj na nedostatok vzduchu v koreňovej zóne, takže vysokofrekvenčný režim vhodný pre kvety by mohol byť pre ruže veľmi nevhodný. Ak je to možné, dajte ružiam ich vlastný, oddelený plán zavlažovania.

Vyhnite sa podsadeniu

Ruže majú tendenciu bojovať, keď musia súťažiť o vodu a živiny so susednými rastlinami. Zahrnuté do tejto kategórie sú ležiace rastliny pestované na zlepšenie vizuálneho efektu základnej roviny. Pri výsadbe ruží nevyhnutne vedie k potrebe pridať viac vody, aby sa kompenzovalo pohltenie nízko rastúcimi rastlinami.

Namiesto podsadby je potom z hľadiska úspory vody oveľa lepšie nasypať medzi ružové kríky vrstvu organického mulča. Esteticky ho môžete premeniť vo svoj prospech, ak ako mulčovacie médium použijete dekoratívnu drevnú štiepku. Okrem toho ružiam prospeje chladnejšia teplota ornice a menšia konkurencia buriny.

Leave a Comment