interiérové rastliny

Použitie esenciálnych olejov v aromaterapii

Aromaterapia, tiež známa ako terapia esenciálnymi olejmi, je umenie a veda využívajúca prírodnú arómu alebo vonné esenciálne oleje zozbierané z ovocia a kvetov na terapeutické účely. Pri tejto terapii sa používajú aromatické rastlinné extrakty a oleje na vyváženie, harmonizáciu a podporu zdravia tela, mysle a ducha. Snaží sa skombinovať fyziologické, psychologické a duchovné procesy s cieľom posilniť vrodený proces liečenia jednotlivca.

Francúzsky parfumér a chemik Rene-Maurice Gattefosse zaviedol termín „aromaterapia“ v roku 1937 vo svojej knihe s názvom Gattefosse’s Aromatherapy, kde vyjadril prvé klinické poznatky o používaní arómy na duševnú úľavu alebo psychický stres.

Esenciálne oleje – srdce a chrbtica aromaterapie:

Esenciálne oleje sú koncentrované rastlinné extrakty. Hoci sa nazývajú oleje, nie sú mastné ako iné rastlinné oleje, ako je sójový, slnečnicový alebo olivový olej. Niektoré sú viskózne, zatiaľ čo iné sú tuhé a vodnaté. Levanduľový, citrónový a eukalyptový olej sú vodnaté. Môže obsahovať vitamíny, hormóny, antibiotiká a antiseptiká. Obsahuje tiež hormóny rastliny a koreňov, odkiaľ sú extrahované.

Ako to funguje v aromaterapii:

Aromaterapia ponúka okamžitý pozitívny vplyv na klienta, keď terapiu zažije. V aromaterapii éterické oleje pôsobia dvoma základnými spôsobmi: cez kožu a cez nos.

Oleje sa môžu rýchlo odparovať do vzduchu. Sú prchavé a ľahko sa rozptyľujú vo vzduchu a plávajú okolo a dosahujú ružu. Aromatické molekuly plávajú a vstupujú do nosných dierok a nosovej dutiny. Keď tieto molekuly zasiahnu receptory nosnej dutiny a nervy bohaté náplasti, spustí to priame reakcie, ktoré vedú k mozgovej aktivite. Na druhej strane môžu aromatické molekuly vstúpiť aj do úst a dostať sa do krvného obehu cez sliznicu nosnej dutiny.

Do tela sa môže dostať aj cez kožu. Prítomnosť esenciálnych olejov môžete vysledovať analýzou vylučovania potu, výkalov, moču, dychu po určitom čase prežívania esenciálnych olejov.

Či už ho používate pri masáži alebo v kúpeli, do tela sa dostáva dvoma vyššie uvedenými spôsobmi a pomáha liečiť telo aj myseľ. Keďže sa ľahko vstrebáva a ľahko sa dostáva do tela, zvyšuje krvný obeh. Zmierňuje tiež lokálny zápal tým, že v tele uvoľňuje mediátory, ktoré spôsobujú rozšírenie krvných ciev, aby sa krv mohla pohybovať rýchlejšie. Štúdie ukázali, že špecifické esenciálne oleje používané v aromaterapii môžu liečiť stres a napätie a môžu priniesť pokoj mysle a zdravý spánok.

Niektoré z bežných typov používaných v aromaterapii sú:

 • Bergamot

 • Levanduľa

 • Klinček

 • Bobkový list

 • Čierne korenie

 • Citrón alebo Yuzu

 • Clary Sage

 • Jasmínové oleje

 • Fenikel

 • Semená mrkvy

 • Olej z cédrového dreva Virginia atď.

Leave a Comment