tipy a triky pre rastliny

Prečo sú moje listy chrumkavo hnedé?

Nadmerné zalievanie môže byť rovnako problematické ako podmáčanie, tu sú znaky, ktoré môžete sledovať pri každej z týchto situácií;

Listy zhnednú blízko okrajov listov a medzi žilkami alebo majú uprostred odumreté škvrny. Na ľaliách sú vo všeobecnosti najskôr postihnuté spodné listy a keď sa testuje pôda, zistí sa, že je kyslá. Popálenie listov a spálenie listov nastáva pri prehriatí buniek listov. Pripálenie listov vo všeobecnosti znamená zhnednutie a odumretie tkaniva v blízkosti okrajov listov a medzi žilkami, hoci spálenie listov sa vo všeobecnosti týka odumretých škvŕn, ktoré sa vyskytujú v strede listu. Obe sú spôsobené dehydratáciou. Keď listy vyschnú, množstvo vody, ktorá sa vyparí, sa zníži a listy sa potom prehrejú. Občas sú poškodené celé listy alebo výhonky. Množstvo problémov môže spôsobiť spálenie listov alebo spálenie listov. Pri pestovaní ľalií v kyslej pôde s pH nižším ako 6,5 sa na ľaliách môže vyvinúť spálenie listov.

Podmáčanie rastlín spôsobí, že rastlina popáli listy a spáli listy, pretože korene rastlín nemôžu nájsť dostatok vody. Dostatok vody nemusia mať ani rastliny rastúce v suchých, slaných, zamrznutých pôdach alebo rastliny s obmedzeným priestorom na zakorenenie. Korene rastlín sa prirodzene načiahnu, aby absorbovali všetku vodu, ktorá je k dispozícii v okolí, do ktorého sa zasadí. Ak sa v ňom nenájde žiadna voda alebo len veľmi málo vlhkosti, rastlina sa dostane do stresu a dôjde k poškodeniu. Rastlina môže prežiť, ak sa zaleje v krátkom čase, ale dlhodobá dehydratácia spôsobí príliš veľké škody a rastlina sa vyčerpá a odumrie.

Nadmerné zalievanie a zle odvodnené pôdy môžu tiež spôsobiť spálenie listov alebo spálenie listov. Korene potrebujú kyslík, aby správne fungovali. Vlhké pôdy s nízkym obsahom kyslíka spúšťajú odumieranie koreňov alebo hnilobu koreňov. Zle odvodnená pôda alebo ílovitá pôda bráni koreňom dostať dostatok kyslíka do rastliny spolu s nahromadením príliš veľkého množstva vody, čo spôsobí utopenie rastliny. V niektorých prípadoch dochádza k popáleniu alebo popáleniu listov, keď rastlina začne odumierať. Korene začnú odumierať, nie sú natoľko zdravé, aby siahali po akejkoľvek vlahe, rastlina sa potom dehydruje, pretože sa absorbuje oveľa menej vody.

Vietor a teplo môžu tiež spôsobiť dehydratáciu rastlín. Horúce a veterné podmienky spôsobujú problémy s dehydratáciou, aj keď je pôda vlhká. Vietor a teplo spôsobujú, že sa voda z listov veľmi rýchlo vyparuje, a to natoľko, že vlhkosť nie je možné nahradiť.

Poškodenie mrazom rýchlo spôsobí, že listy rastlín budú tmavohnedé alebo čierne. Keď lístie zamrzne, bunky listov prasknú alebo vyschnú a rýchlo odumrú.

Medzi ďalšie faktory patria choré alebo poškodené korene. Ak sú korene rastlín choré alebo poškodené, korene nie sú dostatočne zdravé na to, aby hľadali okolitú vlhkosť. Akumulácia soli v tkanive listov rastlín môže tiež spôsobiť popálenie alebo spálenie. Akonáhle je rastlina poškodená, už sa nezotaví. Udržujte rastliny správne napojené, aby ste zabránili ďalšiemu poškodeniu. Ak je to možné, zatieňte rastliny počas skutočne horúceho počasia a niekoľkokrát denne postriekajte listy. Chráňte tieňomilné rastliny poskytnutím dostatočného tieňa. Uistite sa, že pôda je vlhká, keď mrzne, a znížte pravdepodobnosť dehydratácie spôsobenej zamrznutou pôdou použitím mulča v blízkosti základne rastliny. Ak ľalie rastú v pôde s pH pod 6,5, pridajte mletý dolomitický vápenec, aby ste znížili jej kyslosť, a prihnojte cibuľovou rastlinnou potravou s pomalým uvoľňovaním.

Nadmerné zalievanie poškodzuje všetky kvitnúce rastliny, najmä tie, ktoré vyžadujú dobre odvodnenú pôdu. Ak je pôda nepretržite mokrá, listy sa sfarbia do svetlozelenej alebo žltej farby. Okraje listov môžu zhnednúť a niektoré listy môžu odumrieť. V niektorých prípadoch je rastlina zakrpatená. Kvitnutie je slabé. Ak rastlinu vytiahnete zo zeme, korene budú mäkké, kašovité a zhnité.

Nadmerné zalievanie je vážny a bežný problém, ktorý často vedie k rozkladu a odumieraniu koreňov rastlín. Korene potrebujú kyslík, aby mohli normálne fungovať. Kyslík je obsiahnutý v malých vzduchových priestoroch alebo póroch v pôde. Keď sa voda aplikuje na pôdu, vzduch sa vytlačí z pôdnych pórov a nahradí sa vodou. Ak táto voda nemôže správne odtiecť alebo sa neustále znovu aplikuje, póry pôdy zostávajú naplnené vodou. Korene nedokážu absorbovať kyslík, ktorý potrebujú, a začnú sa rozkladať. Keďže korene naďalej hnijú, sú oveľa menej schopné zásobovať rastlinu živinami alebo prijímať vodu. Preto medzi zavlažovaním nechajte pôdu mierne vyschnúť. Je tiež dôležité zlepšiť odvodnenie pôdy. Ak máte ťažkú, zle odvodnenú pôdu, použite kvety, ktoré rastú vo vlhkej pôde. Tu je zoznam kvetov, ktoré môžete použiť, astilbe, bubák, kardinál, paprade, japonský a sibírsky kosatec, burina Joe-Pye, nechtík močiarny, kvet opice, astra z Nového Anglicka a sladká biela fialka.

Leave a Comment