interiérové rastliny

Prenájom vnútorných rastlín zlepšuje morálku a produktivitu kancelárie

Ako člen spoločnosti zaoberajúcej sa prenájmom izbových rastlín v Sydney v Austrálii si dobre uvedomujeme reakciu ľudí v kanceláriách na izbové rastliny. Keď čerstvo nainštalujeme rastliny, reakcia personálu je takmer vždy pozitívna a vítaná a väčšina ľudí by chcela mať závod blízko svojho pracovného stola. Zdá sa, že rastliny zlepšujú morálku zamestnancov. Na druhej strane odvoz rastlín nie je populárny a vedenie nás občas požiadalo, aby sme rastliny odstránili, keď tam nie je personál, a pokúsili sa obmedziť dopad ich odstránenia na morálku.

Myslím, že to dáva zmysel, že ľudia majú príbuznosť so zeleňou. Je to súčasť prírody a v blízkosti rastlín žijeme už milióny rokov, len nedávno sme sa začali uzatvárať do betónových škatúľ ďaleko od prírody. Predpokladám, ako sa hovorí, izbové rastliny prinášajú vonkajšok… dovnútra.

Ďalšia vec, ktorú sme si všimli, je, že ľudia milujú dobre ošetrené a zdravé rastliny, ale deprimuje ich, keď rastlina nevyzerá najlepšie. Niekedy nám volajú znepokojení klienti, ktorí sa obávajú rastliny, ktorá môže mať žltý list (a inak je celkom zdravá), ale obávajú sa, že by mohla odumierať, a majú obavy. Zdravé a dobre postarané rastliny zlepšujú morálku, ale choré rastliny nie. V skutočnosti by mohli potlačiť morálku.

V priebehu rokov bolo vykonaných mnoho štúdií, ktoré podporujú naše pozorovania.

V roku 1986 štúdia Joan Aitkenovej a Rodgera Palmera z University of Missouri zistila, že:

1. Väčšina mužov aj žien v štúdii si myslela, že izbové rastliny vyvolávajú v pracovnom prostredí dojem tepla.

2. Efektívne využitie izbových rastlín môže vyvolať dojem dobre vedenej organizácie. Názov ich príspevku bol, veľmi výstižne, „Využitie rastlín na podporu tepla a starostlivosti v podnikateľskom prostredí“. Ktorý podnik by nechcel mať dobre vedené a starostlivé pracovisko? Zdá sa, že dobrá starostlivosť o izbové rastliny to pomáha dosiahnuť a najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je mať profesionálnu službu prenájmu izbových rastlín.

V roku 1999 Oxfordská Brookesova univerzita uskutočnila štúdiu s názvom „Zelené rastliny pre dobrý pocit“, ktorá dospela k záveru, že:

1. Vnímanie vnútorného priestoru ľuďmi je v prítomnosti izbových rastlín pozitívnejšie.

2. Vnútorný priestor bol vnímaný ako uvoľnenejší a menej stresujúci s izbovými rastlinami.

3. Muži aj ženy preferovali sedenie blízko rastlín.

Austrálska rada pre zelené budovy udeľuje body „Zelená hviezda“ za použitie izbových rastlín pri hodnotení ekologickej šetrnosti interiéru budovy, ale iba vtedy, ak sú rastliny viditeľné pre všetky pracovné stanice. Vzhľadom na vyššie uvedené štúdie sa to javí ako veľmi vnímavý stav.

Za zmienku stojí ešte jedna štúdia, a to štúdia Engelberta Köttera pracujúceho v mene Bavorského štátneho ministerstva výživy, poľnohospodárstva a lesníctva. Štúdia sa uskutočnila v 94 kanceláriách počas obdobia dvoch rokov a zistilo sa, že:

1. Prostredie v kanceláriách s rastlinami sa cítilo sviežejšie, cítili sa menej vystresovaní, pri práci pôsobili ľudskejšie a vo všeobecnosti sa zdá, že zlepšuje ich prostredie

2. Závody v kanceláriách zlepšili vnímanie zamestnancov o ich pohode a zlepšili komfort kancelárií.

3. Vďaka zlepšeným podmienkam a vnímaniu si zamestnanci kancelárie budú lepšie užívať svoju pracovnú situáciu; spokojní zamestnanci = viac výkonu a spokojní šéfovia.

Viac informácií o ďalších výhodách izbových rastlín v kancelárskom prostredí získate zadaním nasledujúcich vyhľadávacích slov do Google „výhody izbových rastlín“.

Leave a Comment