aromatické rastliny

Trend Spotter

Čo je ďalšia veľká vec? No, je načase oprášiť svoj rolodex, postaviť sa na roh a začať rozprávať o „agare“.

Čo vedia o agare vaše kontakty a vedia, na čo sa používa? Ktorí distribútori sú pre vás dokonalí? Ako ste sa dostali k tomu, že ste zdrojom agaru?

Trendy, ktoré pretrvávajú, sa pomaly rozvíjajú prostredníctvom siete podnikov a hovoriacich hláv.

Čo je agar?

Začneme stromami Aquilaria. Ide o druh vždyzeleného stromu, ktorý dorastá do veľkej výšky a pochádza z juhovýchodnej Ázie.

Nebude vás priamo zaujímať strom, ale to, čo sa stane so stromom, keď je napadnutý plesňou. Prírodná chemická továreň sa pustí do práce a vyrába živicu, ktorá je veľmi aromatická.

Stromy nemusia čakať, kým príde plesňová infekcia, pestovatelia stromov zámerne vyrúbu stromy a vytvoria podmienky vhodné na to, aby hubová infekcia prekvitala a aby sa vytvorila živica.

Iný názov pre bežný výraz agar je správnejšie „agarové drevo“. Živica má mnoho mien okrem agarového dreva; zahŕňajú jinko, gaharu, aloeswood a oud.

Olej, ktorý sa získava a rafinuje z agarového dreva, je svedkom rastúceho dopytu, najmä na Blízkom východe. Ceny sa odrážajú v dopyte a dopyt je vysoký, keďže olej sa používa na výrobu parfumov a vôní používaných v kozmetike a mnohí ho považujú za jeden z najlepších.

Thajsko rozširuje svoju produkciu stromov Aquilaria, pretože vidia stúpajúci dopyt po tom, čo miestni nazývajú oud (agar).

Ak ste veľa cestovali, pravdepodobne ste narazili na agar, ale v tom čase ste o tom nevedeli.

Farmaceutický priemysel v Japonsku používa agarové drevo a v Európe je bežné v kozmetike. V skutočnosti je agarové drevo veľmi bežnou surovinovou zložkou josových tyčiniek.

Liter prémiového agaru môže vyniesť až 20 000 dolárov alebo viac.

Pýtaš sa; prečo sa zrazu objaví trend zahŕňajúci agarové drevo?

Tu je podstata trendového príbehu. Komerčná produkcia agaru bola prísne zakázaná thajskou vládou po stovky rokov, ale len pred niekoľkými rokmi boli stromy, ktoré produkujú požadovanú agarovú živicu, vyradené zo zoznamu chránených rastlín v Thajskom kráľovstve. Stalo sa tak po tom, čo si vláda uvedomila, že peniaze by sa dali napumpovať do thajskej ekonomiky, ak by umožnili komerčnú výrobu oudu.

Od zrušenia zákazu prešlo sedem rokov, ale tie roky trvalo, kým sa stromy pestovali a ďalšie sa pravidelne vysádzajú, ale plantáže, na ktorých sa stromy pestujú, si vyžadujú veľké kapitálové investície.

Aby som to uviedol na správnu mieru; trvá desať až štyridsať rokov, kým strom dospeje, aby vyprodukoval prémiový oud, ale umelo vypestovaný olej sa dá zo stromu získať už za tri roky od vysadenia stromu.

Je to v rovnakej sfére myslenia ako perly. Existujú perly, ktoré sa vyrábajú v priebehu času, a potom sú to perly kultivované, ktoré prvýkrát vytvoril pracovitý Japonec.

Prémiová živica pochádzala zo stromov, ktorým trvalo desať až štyridsať rokov, kým dozreli, zatiaľ čo lacnejší a stále žiadaný oud pochádzal v podstate z infikovania mladších stromov hubou.

Pravda, možno to nepovažujete za trend, na ktorý sa chystáte naskočiť pestovaním vlastných stromov, ale vaše myslenie by sa malo riadiť nasledujúcimi krokmi;

1. Kto používa agarový olej?

2. Dá sa kúpiť vo veľkom a ďalej predávať v menších porciách?

3. Platí na túto položku clo? Ak áno, koľko a ako sa určuje?

4. Sú peniaze na to, byť len sprostredkovateľom (distribútorom)?

5. Môžem vytvoriť záhadu o predmete napísaním príbehu o jeho dedičstve a používaní?

6. Ktoré obrady vyžadujú použitie oleja?

7. Mám vyskúšať rad vlastných olejov a vôní, ktoré obsahujú tento olej a jeho vlastnosti?

8. S kým môžem spolupracovať, aby som to dal dokopy?

9. Možno by som mohol len vyrobiť alebo doviezť karafy alebo fľaštičky na tento olej a nikdy by som sa nezaoberal samotným olejom.

10. Kto v mojej blízkosti má olej, aby som ho cítil a dozvedel sa o ňom viac?

11. Existuje podobný produkt, ktorý by som mal preskúmať?

12. Sledujem vývoj tohto trendu alebo sa do toho nejako zapájam?

13. Ak by som spustil reklamu v priemyselnej publikácii (kozmetika/vôňa), akú odpoveď by som dostal? Samozrejme, záleží na tom, čo vaša reklama sľubuje, žiada alebo ponúka.

Rád nechávam oči otvorené pre trendy, ktoré sa vyvíjajú, no sú na očiach skryté. Úprimne povedané, predtým, ako ste si prečítali tento článok, počuli ste niekedy o oude, agare alebo agarovom dreve?

Zostaňte naladení, stále hľadám trendy a spôsoby, ako ich odhaliť

Leave a Comment