aromatické rastliny

Vždyzelené kríky a živé ploty sú dôležité, mrazuvzdorné exempláre rastlín

Okrem krajinného významu majú stromy aj kríky, ktoré rastú v našich záhradách, parkoch, krajinných základoch, hraniciach ulíc a komerčných krajinách. Tisíce rôznych druhov kríkov sa pestujú na okrasné trávniky, dvory a okraje, ale len niekoľko odrôd je k dispozícii na nákup vo vašej miestnej škôlke na výsadbu a pestovanie. Mnohé kríky sa vyberajú a pestujú na základe inteligentného nákupu kvitnúcich živých plotov, vždyzelených mrazuvzdorných, nekvitnúcich živých plotov, bobuľovitých kríkov a opadavých kríkov. Mnohé kríky na jeseň av zime žiaria pestrofarebnými listami.

Hoci je bežné, že stonky niektorých kríkov odumierajú pri zatienení, obnovia sa novými výhonkami; a podobne ako stromy, aj kríky žijú roky a považujú sa za dobrý majetok, dlhodobú investíciu a stálu súčasť krajiny.

Vysádzanie kríkov ako živých plotov na ochranu súkromia zvyčajne dospeje do takej miery, že za štyri až päť rokov bude clona na ochranu súkromia dostatočne pevná a hustá, aby skryla všetko, čo sa za ňou skrýva.

Niektorým kríkom sa darí v suchých pôdach; iné vo vlhkých pôdach, ale väčšina kríkov a živých plotov spadá medzi to a vyžaduje dobre odvodnené pestovateľské plochy. Všetky ostatné možné extrémy rastu sú dôležité pre výsadbu kríkov a živých plotov, ako je nadmorská výška, tieň, vystavenie vetru a relatívne úrovne úrodnosti pôdy. Napríklad azalky rastú dobre v tieni väčšiny stromov, vrátane borovíc, a ak sú vysadené tak, aby rástli na plnom slnku, rýchlo klesajú a čoskoro odumrú. Azalky musia mať organickú hmotu zapracovanú do pôdy, aby sa im darilo, a správna kyslosť (pH) pôdy je nevyhnutná pre život rastlín azaliek. Borovicová slama je často účinná na udržanie azalky bez buriny. Dlhé rady kvitnúcich rastlín azaliek sú často dramatické, keď sa vysádzajú pod borovice, keď kvety azaliek ukazujú svoje rozširujúce sa kvety. Plytký koreňový systém azaliek vyžaduje počas obdobia sucha značné zavlažovanie, aby sa zabezpečilo množstvo kvetov azaliek, jarné obdobie po letných suchách.

Malé vždyzelené kríky

Vždyzelené kríky sú dôležitou voľbou, ktorú treba zvážiť pri výsadbe, aby sa zabezpečila prítomnosť zelenej farby počas pochmúrnych zimných dní. Mnoho záhradníkov chce vždyzelený ker ako živý plot na udržanie súkromia, keď príde chladné počasie. Aníz, Illicium florianum rastie do malých živých plotov v letoviskách ako Sea Island, Georgia a v lete z listov vychádzajú exotické červené kvety a likérové ​​arómy. Acuba japonica variegata ‘Gold Dust’ sa nazýva aj rastlina Gold Dust. Acuba je zaujímavý nízko rastúci ker na pestovanie a pestovanie vedľa tehlových budov. Cleyera, Ternstroemia gymanthera, je zaujímavý ker pre pobrežné oblasti, pretože kríky Cleyera sú veľmi odolné voči postreku slanou vodou a voskovo zelené listy majú v krajine jedinečný tropický vzhľad. Zimostráz, Buxus microphylla asiaticum, je tiež tolerantný k slanej vode s hustým sfarbením v zónach 5 – 9. Buxus je jedným z najdôležitejších a najobľúbenejších kríkov na nákup v USA, najmä ako úhľadný, čistý pestovateľ, Buxwood nerastie rýchlo , čo si vyžaduje mnoho rokov, kým dosiahne výšku 3 stopy. Rastliny buxusu sa bežne vysádzajú v radoch pozdĺž chodníkov. Väčšie rastliny buxusu pekne pôsobia v skupinových výsadbách pred budovami

Eleagnus, Eleagnus pungens, je jedným z najrýchlejšie rastúcich kríkov a rastie ako vynikajúci bariérový živý plot alebo plot na ochranu súkromia, ktorý môže dorásť až do výšky 10 stôp. Eleagnus je tolerantný k slanej vode a môže sa pestovať v nádobách na komerčných miestach. Terénne úpravy medzištátnej diaľnice sú plné veľkých zoskupení a výsadieb Eleagnus, Eleagnus pungens, kríkov, aby sa minimalizovali výpary z automobilov a hluk z nákladných ciest.

Kríky cezmíny sú výrazne rozmanité, veľmi prispôsobivé a všestranné v krajine. Najobľúbenejšie cezmíny sú: Burford Holly, Ilex cornuta; Carissa Holly, Ilex cornuta ‘Carissa’; Cezmína čínska, Ilex cornuta; Cezmína japonská, Ilex crenata; Helleri Holly, Ilex crenata; Needlepoint Holly, Ilex cornuta ‘Needlepoint’; Sky Pencil Holly, Ilex crenata ‘Sky Pencil’; Savannah Holly, Ilex x attenuata; Stokes Dwarf Holly, Ilex vomitoria ‘Stokes Dwarf’; trpaslík Yaupon Holly, Ilex vomitoria; Plačúci Yaupon, Ilex vomitoria pendula.

Japonská Aralia, Fatsia japonica, sa najčastejšie nazýva Fatsia. V krajinách sa Fatsia často vysádza a pestuje vo veľkých skupinách v blízkosti zatienených vchodov do domov alebo pod tieňovanými stromami pre odvážny tropický vzhľad. Fatsia môže byť vysadená ako veľký exemplár alebo Fatsia v kontajneri bude rásť ako ker ako izbová rastlina. Filodendron selloum sa často používa ako Fatsia a môže vyrásť do veľkej, atraktívnej exemplárnej rastliny na štíhlych, drevito vyzerajúcich kmeňoch (stonkách). Hybrid Philodendron, Xanadu, sa tiež používa ako japonská aralia, Fatsia a Philodendron selloum, ale vo veľkej miere sa používa ako vnútorná alebo vonkajšia nádoba. Voskové, hlboko laločnaté zelené listy sú veľmi mrazuvzdorné a aj keď filodendron rastie vonku v zóne 5 – 10, na jar po zmrazení na zem sa vráti k životu zo silných koreňov.

Pittosporum tobira sa môže pestovať ako vonkajšia rastlina alebo ako ker v kontajneroch. Rastliny Pittosporum vykazujú svetlozelené listy rok a najlepšie rastú v tienistých oblastiach so slabým osvetlením. Kvety sú malé, biele a veľmi voňavé ako aromatické drvené listy. Kvetinári používajú stonky a listy ako výplne v kvetinových aranžmánoch. Pittosporum kríky nerastú rýchlo, ale nakoniec môžu vytvoriť vynikajúci plot na ochranu súkromia, ktorý blokuje hluk z automobilov a emisie výparov. Pretože kríky Pittosporum tobira sú tolerantné k slanej vode, tieto kríky sa s obľubou používajú pri terénnych úpravách na Sea Island, Georgia. Veľké exempláre Pittosporum tobira sa používajú ako vždyzelené malé stromy, ktoré jemne prezentujú exotický, tropický vzhľad. Pittosporium tobira “Variegata” má pestré biele a svetlozelené listy s voňavými bielymi kvetmi, kvitnúcimi v lete. Pestrolistá forma Pittosporum tobira nie je spálená silným slnečným žiarením, ako väčšina panašovaných kríkov.

Veľké vždyzelené kríky

Veľké vždyzelené kríky niekedy po mnohých rokoch vyrastú do malých eklektických stromov. Tieto veľké vždyzelené kríky dodávajú záhrade exemplárnu príťažlivosť, súkromie a vždyzelenú, studenú odolnú farbu. Arizona Cypress sa tiež nazýva Carolina Sapphire, Cupressus glabra ‘Carolina Sapphire’, a je rýchlo rastúci vždyzelený, ktorý môže rásť 20 – 30 stôp s jemne štruktúrovanými, strieborno-modrými listami. Listy rastú ako niť vo veľmi horúcich oblastiach a dobre prežijú v suchu alebo v strese.

Arborvitae, Thuja occidentalis, je americký pôvodný vždyzelený ker, ktorý môže rásť takmer kdekoľvek v USA. Tmavozelené listy Arborvitae, Thuja occidentalis, môžu počas zimy zožltnúť, oranžovo alebo gaštanovo, ale zelená farba sa obnoví v zónach chladu. tvrdá tolerancia, 2 – 8, na jar. Ďalšie druhy stromovitých sú: Emerald, Thuja occidentalis ‘Emerald’; malý obr, Thuja occidentalis ‘Malý obr’; Malý zlatý obr, Thuja occidentalis ‘Malý zlatý obr’; Aurea Nana, Thuja occidentalis ‘Aurea Nana’;

Modrý taliansky cypruštek, Cupressus sempervirens ‘Glauca’, sa kvalifikuje ako jeden z najdôležitejších exemplárov, vždyzelených stromov používaných v krajine. Stromy nerastú rýchlo, ale sú mrazuvzdorné v zónach 7 – 11. Husté listy sú rozvetvené a rastú do veľkého stĺpca širokého 3 – 4 stopy. Taliansky cyprus môže rásť až 40 stôp vonku a veľké talianske cyprusy pestované v kontajneroch môžu byť rýchlo odoslané na návesoch alebo prostredníctvom UPS. Cypruštek taliansky, Cupressus sempervirens ‘Glauca’ dokáže pritiahnuť architektonickú pozornosť na veľké budovy. Talianske cyprusy sa často vysádzajú v komerčných bankách, lemujú veľké chodníky alebo pamätné záhrady.

Cypruštek Leylandský, Cupressocyparis leylandii, je rýchlo rastúci ker, ktorý sa najčastejšie vysádza ako živý plot, ale v mnohých prípadoch môže vyrásť do veľkého exempláru cyprusu Leylandského, ktorý môže dosiahnuť 130 stôp. Cyprusový ker (strom) Leyland je rýchlo rastúci intergenetický hybrid. Reguláciu erózie možno dosiahnuť rýchlo vysadením týchto silných kríkov cyprušteka Leylandského, aby sa ich korene rýchlo zapustili do pôdy a ochladili zem.

Podocarpus macrophylla a Podocarpus nagi sú najčastejšie pestované kríky Podocarpus. Strihanie Podocarpusu je bežnou rastlinnou praxou na vytvorenie vytvarovaného vzhľadu. Podocarpus sa môže pestovať ako hraničná rastlina na chodníky, ale po mnohých rokoch vyrastie do 10 stôp malého, vždyzeleného stromu. Slaná voda a mrazuvzdorná tolerancia zóny 7 – 10 robí z Podocarpusu najlepšiu voľbu pre každú záhradu.

Vosková myrta alebo Bayberry, Myrica cerifera, rastie normálne ako pôvodná americká rastlina v lesoch, ale rastliny pestované v škôlke poskytujú rýchlo rastúcu clonu, ktorá sa šíri podzemnými výhonkami. Vtáky a voľne žijúce zvieratá milujú túto rastlinu na hniezdenie a hľadanie ochranného krytu. Voskové, sivé bobule sú voňavé a bežne sa používajú na ovoňanie sviečok s drevitou arómou. Všetky časti kríkov voskovej myrty sú voňavé a rastú, aby blokovali hluk a škodlivé automobilové výpary. Veľmi staré rastliny voskovej myrty rastú v exoticky vyzerajúce malé stromy, ktoré sú aromatickými exemplármi v krajine. Myrtové kríky, Myrica cerifera, sú bežne pestovanou naturalizovanou rastlinou, ktorá sa nadšene používa ako živý plot alebo krajinný strom odolný voči slanej vode a mrazu v slávnom letovisku na Sea Island, Georgia.

Copyright (c) 2006 Patrick Malcolm

Leave a Comment